Všimli jste si té změny, která se s námi za posledních 20 let udála? Zkrásněli jsme, zpyšněli, ale chytřejší nejsme.

Ano, mám ten dojem. Která z vás je dost stará na to, aby si pamatovala rozdíly ve vzhledu Čechů a například Němců, Francouzů či Švýcarů za dob totality, určitě ho ta vzpomínka rozesměje. Vzpomínám si, jak mi tehdy jistí Rakušáci u Balatonu říkali, že Čecha poznají na první pohled podle sešmajdaných a špinavých bot. A tak jsem si tenkrát opravdu začala dávat pozor na to, co nás od západních bohatých sousedů odlišuje.

Rozhodně to na první pohled byla vizáž důchodců, což jako jediné platí dodnes. Germáni zkrátka mají opečovávané důchodce, kteří sice nejsou nijak pohlední, ale čistí, upravení a zánovní. Babky mají své fialové přelivy vždy umně vyčesané od kadeřníka, dědové vypadají jako čerstvě vypucované postavičky z reklamy na aktivní stáří. Asi mezi nimi není příliš těch, kteří rezignovali a přestali do sebe investovat, což je u českých penzistů celkem častý jev. Peníze dají mladým, sami chodí v kabátu z doby raz dva tři, v případě, že už ho nezapnou, navštíví nejbližší vietnamské tržiště, protože na co si kupovat něco drahého, když už tady stejně dlouho nebudou. Shrnuto: Naši staří jsou mnohem skromnější, nenáročnější a tím pádem zestárlejší a nešťastnější. Nebyli zvyklí si užívat v produktivním věku, což teprve v penzi!

V ostatním ohledu bych se za náš vzhled ani inteligenci nestyděla. V posledních letech jsem projela dost evropských velkoměst, abych mohla srovnávat, a musím říci, že co se týče vzhedu, na sebe můžeme být hrdí. Rozhodně (kromě hromadných zájezdů tipu Slunce seno...) už nevypadáme jako vyhastrošení a lehce zapáchající křupani. Před rokem v Berlíně jsem si dokonce připadala jako královna krásy, tamní obyvatele - šedé, nudné myši, bychom určitě lehce strčili do kapsy. Londýn je díky kosmopolitnímu složení hodně pestrý, ale střední pracující třída nevypadá o nic úhledněji než ranní dav úředníků v pražském metru (že by to bylo tím, že máme daleko hezčí metro?) Ve Francii, Belgii a Holandsku bych řekla, že jsou barevnější, odvážnější, kreativnější, sebevědomější.

A povaha?

Češi? Prý záludní, potměšilí, zbabělí, vychytralí, nově i zloději a věčně zakabonění individualisté. V jiné zemi jsem nežila, takže nedokážu posoudit, co je na tom pravdy. Ale mít tak nepříznivou historii jako my, možná by takoví byli i ti obdivovaní západní bratři.

Co vy si myslíte o Češích? Jací jsme, čím se odlišujeme od jiných národů? Změnila se od revoluce naše povaha? Pište,dejte průchod vášním, vlastenectví i zklamání. Dana čeká na vaše názory na adrese:

redakce@zena-in.cz

 

Reklama