Již přes měsíc a půl mají chodci povinnost nosit mimo obec reflexní prvky. Podle policistů tak většina z nich i činí, ale přesto v některých případech chybují. Na co si dát pozor?

Chodci se podle policistů někdy mylně domnívají, že lze reflexní prvek nahradit obyčejnou baterkou či mobilním telefonem. Ani jedno z těchto zařízení neumí odrážet světlo dopadající z reflektoru auta, ale naopak se v něm (jako slabší zdroje světla) ztrácí a nejsou viditelné ze všech stran. U světla také platí v silničním provozu obecná zásada, že dopředu svítí bílé a dozadu červené (toto pravidlo platí u auta i kola). Pokud by tedy neměla být baterka či svítící mobil u chodce pro účastníky provozu ve tmě matoucí, musel by mít chodec červené a bílé světlo.

Další výhodou prvku z retroreflexního materiálu je fakt, že odráží světlo stále, baterka či mobil však mají zdroj, který se může vybít či světlo oslabit. V neposlední řadě je pořízení reflexního prvku znatelně levnější než pořízení baterky či mobilního telefonu.

Pozor! I na kvalitě reflexního materiálu záleží

Reflexní prvky musí splňovat příslušné normy, které jsou v souladu s těmi evropskými a stanovují požadavky na optické vlastnosti těchto materiálů. Při výběru správného reflexního doplňku by se nakupující měli řídit zejména důvěryhodností výrobce a prodejce. Na kvalitních reflexních doplňcích zpravidla kupující nalezne informaci, že daný výrobek požadované normy splňuje.

vidime

BESIP ve spolupráci s Policií ČR rozdává reflexní prvky „neviditelným chodcům“ nejen při běžném výkonu služby, ale i při speciálních bezpečnostních akcích. Lidé mají možnost prvky získat také například na různých výstavách, veletrzích, sportovních akcích či regionálních akcích a seminářích. Od začátku tohoto roku se takto rozdalo již téměř 15 tisíc reflexních prvků. Do konce dubna jich chce BESIP rozdat dalších 100 tisíc.

„V běžném provozu jsme zaznamenali, že chodci i cyklisté na sobě obvykle nějaký reflexní prvek mají, a pokud tomu tak není, vozidla hlídek dopravní policie jsou těmito materiály vybavena a ihned na místě mohou takového účastníka silničního provozu zviditelnit reflexním páskem. Přestože nemůžeme označit všechny nemotorizované účastníky silničního provozu, investici do reflexních doplňků v řádu několika desetikorun rozhodně doporučujeme všem,“ říká plk. Ing. Tomáš Lerch, ředitel služby dopravní policie.

Více informací naleznete v rozhovoru Bez reflexních prvků brzy už ani krok! Policejní tiskový mluvčí hovoří o nové povinnosti chodců.

Reklama