DSC-9587.jpg
Foto: Se souhlasem Koulier

V dlouhém předstihu před letošním předsednictvím České republiky v Evropské unii Kateřina Šrámková, majitelka Zámku Loučeň a výroby skleněných foukaných ozdob Koulier, společně s europoslancem Tomášem Zdechovským, naplánovali vytvoření zcela nového konceptu. Předsedající země představí a ozdobí vánoční stromek ve vstupní hale Evropského parlamentu v Bruselu v duchu svých národních tradic.

Dne 29. listopadu bude slavnostně v Bruselu odhalen stromeček ozdobený tradičními ručně foukanými vánočními ozdobami z České republiky v secesním stylu, které připravuje nově vzniklá sklárna Koulier z Oflendy na Vysočině. Přestože sklárna oslavila teprve rok od svého založení, povedlo se jí získat podporu pro tento prestižní projekt.

„Když jsme se s Kateřinou Šrámkovou bavili o českém předsednictví, napadla nás myšlenka přenést české Vánoce do Bruselu a založit tak tradici, na kterou navážou další členské země v následujících letech. Český stromeček posetý českými unikátními foukanými skleněnými ozdobami se tak letos po dobu Adventu stane chloubou Evropského parlamentu,“ říká europoslanec Tomáš Zdechovský.

ForetoJet.jpg
Foto: Se souhlasem Koulier

„Hluboce smekám před rozhodnutím Kateřiny a jejího manžela zachránit sklářské řemeslo na Vysočině. Kvůli válce na Ukrajině a vysokým cenám energií je v současnosti nesmírně složité udržovat sklárny při životě. Velké poděkování patří také společnosti Kinský Žďár, která do Evropského parlamentu daruje nádhernou jedli. Už teď se těším, až bude stromeček na konci listopadu nazdoben a slavnostně představen kolegům a dalším zaměstnancům parlamentu. Bude to pěkná tečka za českým předsednictvím, které od ledna vystřídá to švédské,“ doplňuje Zdechovský.

„Přejeme si, abychom mohli v Evropě ukázat, jak krásné jsou české foukané vánoční ozdoby," uvádí Kateřina Šrámková z Koulieru. „Výběr ozdob byl pečlivě zvažován. Nechtěli jsme jet do Bruselu s ozdobami „jen“ v barvě trikolóry a akcentovat tím pouze naši zemi. Cítili jsme, že chceme ukázat něco společného, evropského, co umíme v naší zemi vyrobit. V mých představách je navíc secesní období spojeno s dobou míru a rozkvětu na evropském kontinentu. Věřím, že se nemýlíme, a že se v Bruselu bude líbit,“ dodává.
 
Aby si ozdoby ze secesní kolekce mohlo prohlédnout co nejvíce lidí, bude totožný Secesní strom vyvrcholením prohlídkové trasy na zámku Loučeň v zámecké knihovně během adventních prohlídek. 

636a373842420DSC-9179.jpg
Foto: Se souhlasem Koulier

Zdroje: Tomáš Zdechovský, Kateřina Šrámková