V Evropě zaujímáme první místo v třídění plastových obalových odpadů. Ani celkové umístění není ostudou. V recyklaci obecně patříme mezi horních pět států Evropy. Recyklujeme 63 % obalových odpadů, za uplynulý rok „každý z nás“ vytřídil 53,1 kilogramu odpadu. A skutečně skoro každý - třídí sedm z deseti obyvatel Česka. Po celé ČR je nám k dispozici 178 tisíc kontejnerů. To je 177 obyvatel na jeden. Od našeho domova jsou průměrně vzdáleny 115 metrů. Pokud jich v místě svého bydliště pociťujete nedostatek nebo jsou spíš plné než prázdné, kontaktujte svůj obecní úřad nebo radnici. Ta má kontejnery a organizaci sběru na starost.

Nejvíce se u nás třídí tyto odpady: Papír, na který jsou modré kontejnery, sklo – na bílé nebo čiré sklo jsou bílé kontejnery, na barevné sklo zelené. Plast – žluté kontejnery, kartonové obaly – oranžové kontejnery a kov, které se nejčastěji nosí do sběrny. Třídíme ale i gumu, textil (můžete ho předat i charitě), porcelán (taktéž některé charity vítají), PVC (ten do kontejnerů na plast nepatří, obsahuje chlór a při zahřívání může uvolňovat jedovaté látky), hliník a jiné barevné kovy, litinu, zdravotnický odpad a další a další druhy.

Zvláštním druhem odpadu je bioodpad, který tvoří až 40 % komunálního odpadu a je naprosto zbytečné vyvážet ho s ostatním odpadem na skládku. Navíc bude jeho oddělený sběr v Evropské unii brzy povinný.

Do roku 2010 má ČR ve svém Odpadovém plánu zvýšit procento tříděných komunálních odpadů o padesát ve srovnání s rokem 2000. Obce a hlavně jejich obyvatelé soutěží o Křišťálovou popelnici (minulý rok vyhrál Jeseník).

Proč to má smysl?

Čtyřčlenná rodina za rok vyprodukuje 600–800 kg odpadu. To už je pěkných pár vozíků. Pokud patříte k těm modernějším a třídíte již doma, za rok s rodinou vytřídíte až 120 kg papíru, 100 kg plastů (plasty jsou lehké – metrák je pěkná kupice) nebo třeba 60 kg skla. Co všechno kupujeme ve skle? Víno, přesnídávku pro ratolest, parfém a konečně „lahváček“ nejen pro muže. Pivo se nejčastěji prodává ve vratném obalu, který se otočí až šedesátkrát! Tři procenta z toho všeho je nebezpečný odpad – baterie, léky, ale třeba i staré barvy, řasenka.

Recyklace odpadu je procedura, která skvěle zapadá do moderní společnosti. Konečně se až ty současné generace začaly masověji zamýšlet nad naší matičkou Zemí a jejími zdroji. Čím dál více využíváme alternativních zdrojů, které jsou tzv. obnovitelné. (To se týká především energetiky.) Zpětné navrácení použitého zpět do procesu výroby dále snižuje dopad lidské činnosti na životní prostředí.

Z odpadů se vyrábí spousta užitečných věcí. Papír bychom asi dohromady dali – krabice, plata na vajíčka, toaletní papír, hygienické ručníky a tak podobně (papír lze recyklovat až sedmkrát – jeho život vede přes papíry do tiskárny až po zmíněná plata nebo toaletní papír, které mají vlákna již tak krátká, že patří do směsného odpadu). Sklo je jasné každému (lze recyklovat donekonečna). Z plastů se vyrábí plastové „eternitky" bez nebezpečných látek, trvanlivé, slušivé každé střeše, ploty, dlažby na zatravňování, desky na terasy, ale i fleecové mikiny například (30 lahví = 1 mikina). Právě 75 % plastů tvoří nápojové PET lahve. Pro další zpracování se nejvíce hodí čiré.

Kartony jsou takzvaným „kombinovaným obalem", protože zpravidla obsahují více složek. Papír, polyetylénovou folii a často též kovovou vložku. Z kartónů se vyrábí papír, ale třeba i méně známé stavební prvky, ze kterých lze postavit celý dům ne nepodobný domu dřevěnému. Takový dům izoluje lépe než dům cihlový a navíc je až o třetinu levnější.

Jak třídit?

Z plastových lahví netřeba sundávat ani víčko, ani etiketu. Obojí je odstraněno při dotřídění. Sešlápnout ovšem ano. Stlačená lahev totiž může mít pouze 1% původního objemu.

Vymýváte kelímky od jogurtu? Stop. Nemusíte. Za předpokladu, že byl sněden „sakumprásk", tedy i s oním obligátním vyškrábáním. Mírné nečistoty nevadí. Z dopisních obálek sundáváte průhlednou folii? Řešíte sponky, vázání časopisů? Neřešte. Až se ten všechen papír v kádi rozpustí a rozmíchá, vše kovové klesne ke dnu, kde je sebráno magnetem.

U skleněných lahví sundáváte víčka? Ano? Pozor, tady činíte správně. Nezapomeňte na kovové nebo plastové „kroužky." Trháte z kartonů víčka? Nechte je tam, ty se dotřídí. Důležitější je kartón trochou vody propláchnout a vylít. A na to stačí třeba voda po mytí nádobí.

Obecnou zásadou může být, že do kontejnerů nepatří nic mastného, s barvami, chemikálie. Dámské hygienické vložky i kapesníky patří do směsného odpadu. Dnes jsou k mání i nádoby na tříděný odpad do domácností. Pomalu odpadává strkání krabic na papír a ušatek na „PETky" do skříní bytu.

Třídění odpadu má i svůj vlastní web a najdete ho na adrese www.jaktridit.cz

Třídíte odpad i vy?