Z celoevropského průzkumu společnosti Unilever vyplývá, že češi patří v Evropě k národům, které nejméně používají deodoranty a antiperspiranty.

 

Zatímco průměrný Angličan spotřebuje za rok téměř pět balení deodorantů, na jednoho Čecha připadá 1,5 balení ročně.

 

Česká republika v žebříčku spotřeby těchto kosmetických produktů byla i za Maďarskem, Polskem.  Za Českem skončilo pouze Rumunsko a Rusko. Deodoranty a antiperspiranty používá v ČR 71 procent žen a 49 procent mužů.

 

Zaostávají zejména muži

 

V západní Evropě přitom dbá o odstranění tělesného pachu až o jednu třetinu mužů více. Ve Velké Británii si deodoranty kupuje 79 procent mužů, v Německu 71 procent a ve Francii, kde se tradičně používají spíše parfémy, je to 64 procent mužů.

 

Na to, kolik jsou lidé ochotni investovat do své vůně, má podle odborníků vliv i kulturní tradice. V tradičně protestantské Anglii, kde je společnost více zaměřena na individualitu a úspěch, je tělesný pach nepřípustný.

 

Podobně tento problém vnímají i Američané. Daleko přirozenější přístup k tělu a všem tělesným projevům mají naopak národy v jižní Evropě a Jižní Americe, kde se pocení a tělesný pach akceptuje.

 

Podle Jaroslava Círa, který průzkum Unileveru vedl, Češi sice deodoranty znají a většinou je také používají, jenže to dělají jen příležitostně. Pro 90 procent Britů a 80 procent Němců je používání deodorantu součástí každodenního hygienického rituálu.

 

Naproti tomu téměř polovina českých spotřebitelů po deodorantu sahá jen při zvláštních příležitostech. „Důkazem je i skutečnost, že v mnoha českých domácnostech nemá deodorant své stálé místo v koupelně, kde se provádí každodenní hygiena, ale spíše na poličkách v obýváku či jiných místnostech,“ doplnil Cír.

 

Výsledek výzkumu mě překvapil. Opravdu jsou češi s hygienou na tom tak špatně? Je pravda, že v pražské veřejné dopravě je někdy nedýchatelno. Ale deodorant snad patří do každé kabelky jako povinná součást vybavení, nebo ne?

 

Jak jste na tom s vůněmi vy?
Máte rády navoněné muže, nebo se držíte hesla, že každý správný chlap má smrdět potem?

Máte vlastní taktiku jak někomu říct, že by se měl navonět?
Od kolika let by se děti měly začít vonět?

Pište nám na adresu plnou vůní: redakce@zena-in.cz

Reklama