Utlumení hluku v domácnosti je jednou z nejtěžších částí rekonstrukce staršího bytu. Zejména v panelových bytech totiž obyvatelé často bojují nejen s hlukem vnějším, ale i se zvuky, které pochází od sousedů. Dupání nad hlavou i večírky, které se táhnou do nočních hodin, jsou nejen nepříjemné, ale mohou vyústit až ve zdravotní potíže.
5ac5f35bef41bobrazek.jpg

„Část starších bytů už v minulých letech prošla výměnou oken, která kromě zlepšení tepelné izolace snížila i pronikání hluku zvenčí,“ vysvětluje Tomáš Kofroň, odborník Českomoravské stavební spořitelny a dodává: „Češi chtějí bydlet lépe, roste proto zájem o rekonstrukce bydlení, často právě i kvůli zamezení hluku. Loni poskytly stavební spořitelny o pětinu úvěrů více než v předchozím roce a pozitivní je i výhled na letošek.“ Nevhodná hluková situace se navíc prý netýká jen panelových domů, ale i mnohých novostaveb.

Vedle nových oken, která s patřičnou izolací spár pomohou eliminovat velké části vnějšího hluku, je totiž dobré rozmyslet, jak se vypořádat s hluky, které se nesou z přilehlých bytů. Nejúčinnějším řešením hluku z okolních bytů je instalace akustických desek a podhledů, které navíc můžou pomáhat proti vlhkosti a následné plísni.

Častým argumentem proti instalaci akustických zábran je úbytek prostoru v bytě. Nicméně s rozvojem moderních akustických materiálů jsou účinné zábrany už od šířky 4 cm od stěny. Akustické izolace svou funkcí chrání i naše zdraví a k jejich financování mohou posloužit např. úvěry ze stavebního spoření. Ty jsou pro klienty vhodnou volbou na rekonstrukce a modernizace – není nutná zástava nemovitosti, úrokové sazby jsou zároveň výrazně nižší než u spotřebitelských úvěrů. Zajištěný úvěr ze stavebního spoření lze získat se sazbami obdobnými jako u hypoték, sazby nezajištěných úvěrů začínají pod 4 procenty.