Očkování pro Čechy znamená především ochranu, prevenci a zajištění zdraví jejich dětí. Vyplývá to z výzkumu, který na reprezentativním vzorku 510 rodičů provedla agentura STEM/MARK. Výsledky výzkumu dále ukazují, že své děti nechala proti žloutence typu A očkovat pouze čtvrtina rodičů.

A to i přesto, že informace o možnosti preventivního očkování proti této nemoci, která v posledních letech postihuje nejčastěji děti ve věku do čtyř let, mají dvě třetiny z nich. O volbě dobrovolného dětského očkování se Češi rozhodují nejčastěji podle doporučení dětského lékaře (96 %). Dvě třetiny z nich  pak motivuje také příznivá cena vakcín. Pojišťovny a výrobci vakcín nyní nabízejí několik zvýhodněných nabídek očkování pro nejmenší děti, teenagery i dospělé.

Očkování dětí proti žloutence typu A je, na rozdíl od typu B, nepovinné. Statistiky výskytu žloutenky typu A z posledních let jasně ukazují, že nejvíce ohroženou skupinou jsou právě děti. Během epidemie žloutenky typu A v roce 2008 tvořili většinu nemocných dospělí, v posledních třech letech bylo ale nejvíce pacientů ve skupině dětí do čtyř let. V tomto věku obvykle nastupují do prvního kolektivu a právě ve skupinách se infekčním nemocem daří nejlépe. Je proto vhodné poskytnout dětem prevenci prostřednictvím očkování ještě před nástupem do mateřské školy. V období od dubna do konce června na něm mohou rodiče na každé dávce ušetřit přibližně 200 Kč.

Ještě před vstupem do prvního kolektivu dětem hrozí i jiné nemoci. Batolata do dvou let ohrožují nejčastěji tzv. rotaviry. Ty způsobují infekční průjmová onemocnění a zvracení, která mohou vést až k dehydrataci dítěte a jeho následné hospitalizaci. Rotavirové průjmy jsou vysoce nakažlivá onemocnění, která se šíří převážně orální cestou. Účinnou ochranu představuje očkování. Vakcínu Rotarix nyní díky akcím pojišťoven VZP ČR a Metal-Aliance rodiče dětí, které jsou pojištěnci těchto pojišťoven, pořídí se slevou 500 korun.

Speciální slevy pojišťovny nepřipravily pouze pro nejmenší děti, ušetřit mohou také rodiče dospívajících dívek. Od 1. dubna 2012 mají 13leté dívky plně hrazeno očkování proti lidskému papilomaviru (HPV), který může způsobit rakovinu děložního čípku. Vakcína Cervarix podle nejnovějších studií poskytuje dívkám, které se dosud nesetkaly s HPV infekcí, 93% ochranu proti těžkým změnám na děložním čípku a jejich rozvoji v rakovinu děložního čípku bez ohledu na vyvolávající HPV typ**.

V období plánování dovolené mají dospělí možnost využít slevy na tzv. cestovatelský základ – očkování proti žloutence typu A a B. Obecně se má za to, že žloutenku si cestovatel může přivézt pouze z exotických oblastí. Pravdou však je, že žloutenkou je možné se nakazit v podstatě kdekoliv, ať už v jižní Evropě nebo tuzemsku. Od poloviny dubna do konce června mohou dospělí využít 20% slevy na všechny tři dávky vakcíny proti žloutence typu A i B, Twinrix Adult, a kompletní očkování tak získat se slevou cca 960 korun

Více na www.gsk.cz.

Reklama