Po úspěšné preventivní kampani, která svým chytlavým heslem #prsakoule upozorňovala na rakovinu varlat a prsou, přichystala nezisková organizace Loono novou kampaň. Ta se zaměří na problematiku nemocí srdce. Jedním z důvodů je fakt, že příznaky onemocnění srdce rozpozná jen drtivě malé procento populace.

  • Za příznačným názvem Žiješ srdcem #zijessrdcem se skrývá série veřejných workshopů a přednášek po celé ČR, chybět nebude ani speciální výstava designu, skutečných srdcí a charitativní aukce.

Proč je důležité o srdci mluvit? „Kardiovaskulární onemocnění nejsou totiž vidět a ani nebolí. Projeví se až v okamžiku, kdy je již příliš pozdě, což lidé často netuší, a proto si myslí, že se jich netýkají. Opak je bohužel pravdou. Proto je důležité věnovat dostatečnou pozornost preventivním opatřením – zdravému životnímu stylu a návštěvám preventivních prohlídek u praktických lékařů či kardiologů. Neméně důležité je také včas rozpoznat příznaky akutního infarktu či mozkové mrtvice,” upozorňuje zakladatelka neziskové organizace Loono Kateřina Vacková.

  • Češi nerozeznají příznaky nemoci srdce

heart
Foto: Shutterstock.com

O tom, že nemoci srdce jsou problém a prevence je nutná, svědčí i aktuální veřejný průzkum, který provedla společnost STEM/MARK. Podle ní jen 4 % Čechů ví, jaký je rozdíl a mezi selháním srdce a infarktem a umí jednotlivé příznaky rozeznat. Právě tato zdrcující statika potvrzuje, jak moc je tato problematika závažná. Lékařská statistika je neúprosná, v průměru 60 lidí dostane denně v ČR infarkt. Každý čtvrtý Čech pak trpí hypertenzí.

„Infarkty spolu s mozkovými příhodami tvoří hlavní příčinu úmrtí. Přitom včasná léčba dokáže do značné míry omezit rozsah poškození, které infarkty způsobují. Jde ale o akutní příhody a doslova o minuty. V České republice existuje dobře fungující síť intervenčních kardiologických pracovišť, která jsou schopna nemocným poskytovat tu nejmodernější akutní péči,” říká prof. Aleš Linhart z II. interní kliniky –  klinika kardiologie a angiologie a 1. LF UK a VFN  v Praze. Připomíná, že bohužel problematika srdce bývá v Česku jedna z nejpodceňovanějších. Na preventivní prohlídky chodí pouhá čtvrtina dospělých.

Více na www.loono.cz

Reklama