Devět Čechů z deseti má pocit, že by se Vánoce měly trávit doma s rodinou. Na vesnici si to myslí o něco víc lidí (94 %), ve městě o něco míň (88 %). Potvrdil to průzkum agentury Unilever.

„V našich končinách ale nenajdete mnoho příznivců trávení Štědrého dne s přáteli a s kamarády, jako je tomu v některých zemích na západ od našich hranic. Výrazně například v Německo nebo Itálii. Češi tráví Vánoce s rodinou v užším kruhu, těch je více než polovina, nebo dokonce v širším kruhu. Na Štědrý den obvykle večeříme dříve než v jiné dny. Polovina Čechů se snaží na Vánoce dodržovat tradiční zvyky, jako je lití olova nebo krájení jablek, ale nutno říct, že rok od roku pozorujeme, že je vyznavačů těchto tradic méně a čím dál více se objevují konzumní symboly,“ potvrzuje české zvyky Petr Hantych z Unileveru.

Na výsledku té části průzkumu, který se zabýval obvyklým programem Štědrého dne, také není nic mimořádné objevného. Většina lidí balí dárky, strojí stromeček, někteří vyrážejí na procházku a do přírody…

A po Vánocích? Na hory a chalupy

Ve městech se v posledních letech akcentuje trend vyjet po Štědrém dni do přírody, na hory nebo na chalupu. Odborníci si tento trend vysvětlují jako potřebu využít volné dny aktivně a také jako možnost setkat se s širším kruhem rodiny. Vycestování na hory či na chalupu je často spojeno s pohybem a zimními sporty.

A co vy? Máte rády typicky český, nebo spíše společenštější průběh Vánoc?

Reklama