Podle průzkumu MF DNES přiznalo přes sedmdesát procent Čechů, že globální krize změnila jejich životní styl. Lidé tvrdí, že nejčastěji se krizi brání nákupem levnějších potravin, nebo tím, že jich koupí méně.
Právě potraviny patří ke komoditám, na kterých jsou Češi schopni ušetřit nejvíce. "Už několik měsíců pozorujeme, že lidé přecházejí od dražších značek k levnějším," potvrdil šéf hypermarketů Globus Petr Vyhnálek. V těsném závěsu za potravinami stojí v žebříčku položek, na kterých začali lidé v Čechách díky krizi šetřit oděvy a obuv. Také dovolená je pro mnohé způsobem k vytvoření finanční rezervy pro případ, že by se jejich ekonomická situace zhoršila. Lidé se na ní snaží ušetřit co možná nejvíce, nebo ji zruší úplně.
Dopady krize nejvíce pociťují lidé ve věku mezi 35 a 44 lety. "V tomto věku poměrně dost vydělávají, ale zároveň mají velké výdaje - živí děti, pořizují si bydlení, často na hypotéku," vysvětlil šéf agentury Median, sociolog Přemysl Čech. Ve vnímání krize hraje roli také vzdělání - nejhůře se kvůli ní cítí lidé vyučení včetně těch s maturitou. Více než 60 procent z nich uvádí, že se má hůře než dřív. Vysvětlit se to dá strachem o práci, případně její ztrátou.
"Firmy si častěji nechávají špičkové profesionály a dělníky spíše propustí," říká sociolog Čech.
Dotkla se vás krize? Jak? Šetříte, nebo žádnou krizi nepociťujete?
Nový komentář
Komentáře
Není co ztratit. Jen iluze. Balamutění lidí ze strany naší vládnoucí garnitury, která bere spoustu peněz, přihrává si státní zakázky do svých podniků, bere úplatky... Maže lidem med kolem huby. Rozkrádá stát, pak navyšuje daně a pak to zaplatí mnohdy nevinní lidé.
ToraToraTora — #4 Jak kde, ovecko. Zkus se podivat dal nez pred prah svyho baraku.
http://www.bls.gov/ - krapet o nezamestnanosti
http://www.bankforeclosuressale.com/ - krapet o domech propadlych bankam
Skutecnost a real? Uz 3.rok sileny a porad horsi. Neziji vsichni jen v Cesku.
Anai — #7 To víš, takhle staří lidé to mají doma skoro všichni - taky se nedivím, že jsou terčem zlodějů.
Omlouvám se i tady, blbnu...
2] Anai [*]
Mně se krize dotkla pouze v tom smyslu, že mě vadí, jak si lidé díky strachu z ní dokážou znepříjemňovat života starostma. Já žiju ze dne na den. //zena-in.cz/images/smiles/sml57.gi...
Fructia: když i přes varování jsou starší spoluobčané nepoučitelní co se důvěry týká a co už vůbec nechápu, jak mohou mít doma tolik peněz!?!?! Já doma nenechám ani pětistovku, když tam nejsem a u sebe nosím max. 2 tisíce, víc se bojím. Prostě si o to koledujou, nedůvěřujou bankám - není se co divit, že se stanou obětí zlodějů....
Krize se mě nedotkla - ač nevydělávám, tak mám pro svou potřebu peněz akorát. Mám období, že do obchodů chodím nerada, poslední dobou se mi tam ani nic nelíbí, tak ušetřím.
Peníze jsem přidávala po celý rok na dovolenou, teď jsem si kupovala tašku do školy. Co kupuju pořád, je kosmetika - pořád mi něco dochází :-)))
Opálení občané už neví, jak by si přivydělávali (přikrádali), chodili po naší vesnici a ještě po okolních vesnicích, vybírali si jen baráky, které se jim líbili, a nabízeli výměnu okapů.
Jednu starou paní (87 let) tu okradli o 120 000,- - mladá žena kolem 30 let, která ji byla údajně vrátit domovní daň....
Nešetřím, poslední rok jsem se naopak dost rozšoupla. Auto, dovolená po čtyřech letech, zubní pasta za 340 Kč, obnova šatníku...
Krize je mediální bublina. Většina podniků, které mají potíže by je měla stejně, jen by musela vyhodit vedení, takhle to je na co svést. Naše sklárny a keramičky byly dlouhodobě nekonkurenceschopné. Navíc neustálým strašením krizí lidé začali šetřit a peníze se stáhly z oběhu, teprve díky tomu začala krize skutečná.
Já myslím, že nejvíce se dotkla krize horních deseti tisíc...když máte peníze a ještě investované...a pak lidí, co přišli o práci v rámci krachu podniků.
Já nemám nic, co vydělám to utratím a tak se mě nic nedotklo, naopak jsem si letos dopřála dost drahou dovolenou a jediné
Já nešetřím. Jen rozumně utrácím svoje těžce vydělané peníze - už několik let. Takže pro mě se krizí nic nezměnilo.
šetřím šetřím šetřím