Čína se včera na stadionu Ptačí hnízdo rozloučila s XXIX. letními olympijskými hrami.

Olympijský oheň včera v Pekingu zhasnul na dlouhé čtyři roky, než jej pomyslná štafeta přenese do Velké Británie, do dějiště jubilejních XXX. her 2012.

Při slavnostním velkolepém ceremoniálu uzavřel hry tradiční formulkou předseda Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge. Poté se štafety symbolicky chopili představitelé Londýna v čele s fotbalistou Davidem Beckhamem.

Po šestnácti dnech sportovních klání si Češi z letních her odvážejí šest medailí. Tři z toho jsou zlaté.

Nejúspěšnější účastnicí XXIX. LOH se za českou výpravu stala Kateřina Emmonsová (vzduchová puška a sportovní malorážka), která si donesla hned dvě cenné medaile, zlatou a stříbrnou. Nejvyšších medailových stupňů dosáhli i Barbora Špotáková (oštěp) a David Kostelecký (trap). Stříbro získali deblkanoisté Ondřej Štěpánek s Jaroslavem Volfem
a skifař Ondřej Synek.

České republice patří v konečné medailové bilanci olympijských her v Pekingu 24. příčka.

Nejúspěšnější zemí her se stala se ziskem 51 zlatých suverénně domácí Čína. Ta ovládla pořadí poprvé v historii, více olympijských vítězů mělo naposledy Společenství nezávislých států v roce 1992.

Historicky celkovým počtem rovné stovky medailí zaostala Čína o deset cenných kovů za výpravami USA.

Na druhém místě v počtu medailí z 19. olympijských her v Pekingu skončily USA a třetí příčku obsadila ruská výprava.

Celkový počet zemí, které si odvezly alespoň jednu medaili, se v závěrečný den rozrostl díky házenkářům Islandu na 87, což je rovněž historické maximum.

Reklama