I na letošní Vánoce se Češi žijící a studující v zahraničí vracejí domů do České republiky. Nejvíce jich přiletí z Bruselu, sídla řady klíčových institucí Evropské unie, a z Eindhovenu, který je sídlem populární technické univerzity a je nedaleko dalších významných nizozemských univerzitních měst jako Maastricht nebo Utrecht.

Co se týče cestování Čechů na přelomu roku do zahraničí, většina se odehrává těsně po skončení vánočních svátků. Češi zkrátka rádi slaví Vánoce doma s rodinou, ale na Silvestra neváhají zamířit do zahraničí. Třemi nejpopulárnějšími destinacemi pro novoroční oslavy a nákupy se letos u zákazníků Wizz Air staly Řím, Barcelona a Londýn.

Brusel má jako takový silně kosmopolitní charakter, o čemž vypovídá i fakt, že více než pětina obyvatel Bruselu doma mluví více než jedním jazykem.

Druhou nejčastější destinací, odkud pak Češi budou na Vánoce mířit domů je překvapivě Eindhoven, který předstihl i Londýn, kde žije a pracuje početná komunita Čechů. Eindhoven a další nizozemská města v jeho blízkosti oslovují zejména mladší generaci, která sem dojíždí za studiem.

Tradiční oslavy Nového roku se Češi rádi užívají v Římě, zejména pak na Piazza del Popolo, kde se každoročně shromáždí davy lidí. Oslavy doprovází hudba, zpět, tanec, ohňostroje a samozřejmě výborné jídlo a skvělá italská káva. Římská radnice také v ulicích Říma pořádá tradiční koncerty a oslavy.

Jedinečné novoroční oslavy nabízí tradičně i Barcelona. Španělé rádi slaví příchod nového roku v ulicích, kde si užívají kombinace španělské hudby, temperamentu i pohostinnosti vůči turistům. Metro je v provozu výjimečně celou noc a maximum se z přelomu roku snaží získat i místní kluby, z nichž se některé jako Razzmatazz řadí mezi ty vůbec nejlepší a největší v Evropě.

Jeden z nejlepších světových ohňostrojů k příležitosti nového roku pořádá tradičně radnice v Londýně. Ohňostroj, jehož nedílnou součástí se v posledních letech stalo obří kolo London Eye, je vidět z celého protilehlého nábřeží Temže a tradičně na něj čekají desítky tisíc lidí. Odpalován je jak přímo z London Eye, tak z odpalovacích ramp umístěných na Temži. Na silvestrovskou noc také neplatí místní zákaz nočního provozu pro restaurace, takže lidé mohou potěšit své chuťové buňky potěšit kdykoliv jakýmkoliv národním jídlem. Londýn je totiž proslulý stovkami těch nejlepších evropských restaurací, zejména pak v oblasti indické, čínské a thajské kuchyně. Nejvíc ale Londýn osloví první týden v lednu, kdy se radikálně snižují už tak velmi nízké ceny zboží v obchodech, zejména oblečení, kosmetiky a šperků.

Zdroj: Tisková zpráva

Reklama