Odkládání, doména mladých do 30 let

shutterstock-524947354.jpg

Lidé jsou zahlceni stále větším množstvím úkolů, jejichž vyřešení si nechávají na později, mnohdy na neurčito. Z průzkumu společnosti myTimi vyplývá, že 15 % z nás povinnosti odkládá chronicky, a to více než měsíc a déle. „Odkládání vnímáme jako fenomén dnešní doby. Podle nás lidé nejsou línější než dříve, jen čas je nám cennější. Čím více ale povinností hromadíme, tím nám zbývá méně času a především nákladů k jejich vyřešení,“ říká Jan Skovajsa, zakladatel a CEO společnosti myTimi. Nejvíce úkolů odkládají zejména mladí lidé do 30 let. Jsou přesvědčeni, že mají k dispozici velmi málo času a zařizování věcí je také nejvíce vyčerpává. O něco zodpovědnější postoj k plnění povinností pak podle průzkumu roste s věkem až od 30 let.

„Odkládání důležitých věcí nám dává iluzi svobody. Přesvědčí nás, že disponujeme neomezeným množstvím času a volné chvíle vyplňujeme aktivitou, která se nám zrovna líbí. Máme tendenci inklinovat k nedůležitým činnostem, jelikož jsou ve většině případů méně náročné na energii a rozhodování,“ říká Daniel Gamrot, expert na osobní time management, trenér a konzultant osobní produktivity. „Jedním z důvodů odkládání je dnes až extrémní počet možností, které máme. Desítky aplikací v mobilním telefonu, výběr z obrovského množství e-shopů, neomezený počet kulturních akcí, stovky nových článků denně. Převážně mladší generace, která vyrůstá s technologiemi, má zvýšenou tendenci podlehnout plnění drobných úkolů, které jsou mnohem jednodušší a nevyžadují tolik úsilí,“ dodává Gamrot.

Pětina lidí doma nemá uklizeno, 14 % odkládá návštěvy lékaře

Z průzkumu vyplývá, že pětina zaměstnaných lidí aktuálně odkládá úklid domácnosti. Více jak desetina odkládá návštěvy lékaře a s nižším věkem číslo dokonce rapidně stoupá. 16 % cítí resty směrem k rodině a přátelům. Mezi další osobní úkoly, které lidé nejčastěji odkládají, patří jejich fyzická kondice (11 % odkládá fyzické aktivity).

Málo času a chuti. To je nejčastější důvod, proč povinnosti odsouváme. Asi nejvíce nenáviděnou a odkládanou povinností je nákup dárků. Třetina lidí jej odkládá déle než měsíc a vyřizuje jej na poslední chvíli. Nákup dárků pro blízké doslova nenávidí hlavně muži (24 %). Mladí lidé naopak nesnáší úřady (62 %). Nejméně volného času na povinnosti administrativního rázu mají poté zaměstnanci pracující v oblasti technologií – proto nejčastěji odkládají činnosti, které vyžadují aktivitu mimo domov.

Snimek-obrazovky-2018-11-09-v-10.53.09.png

S řešením povinností nečekáme na konec pracovní doby

Každý druhý zaměstnaný Čech řeší povinnosti související s opravou a údržbou domácnosti přes víkend. Nákup potravin a oblečení realizuje většina lidí rovněž po nebo před prací. Mnohdy ale s řešením povinností na konec pracovní doby nečekají – v práci nejčastěji plánují dovolené, hledají a rezervují různé služby, nebo vyřizují průkazy. Povinnosti spojené s úřady a vyřizováním legitimací realizují v 15 % případů v pracovní době. Nákupy dárků řeší v práci pravidelně každý desátý. Objednání či rezervaci služeb mimo pracovní náplň v zaměstnání řeší dokonce 45 % lidí. Každý sedmý respondent nakonec přehodí svou povinnost na někoho jiného.

Čtyřicátníci jsou nejpoctivější pracanti. Mladí lidé jsou méně produktivní

shutterstock-553756606.jpg

Okolo 40 % zaměstnanců přiznává, že si vyřizuje osobní věci v zaměstnání. Třetina mladých lidí tak činí prakticky každý den. Každý druhý přiznává, že se po práci chce věnovat jiným věcem. Tento názor však sdílí pouze pětina čtyřicátníků, pro které je efektivita práce důležitější.
„Nejčastěji odkládáme věci bez pevného termínu splnění. Hasíme je ve chvíli, kdy se z nich stanou tzv. ‚hořáky‘ a už nepočkají, jako třeba v zaměstnání. Proto lidem často prezentuji moderní mikroslužby, které za ně mohou provádět drobné, ale také komplexnější práce. Mít pomocníky dnes není výsada bohatých, využívat je může prakticky kdokoliv s přístupem k internetu. Lidé pak mohou věnovat pozornost důležitým úkolům v práci nebo v rodině,“ komentuje možnost delegování povinností Daniel Gamrot.

Reklama