Velkopopovický kozelZnačka Velkopopovický Kozel provedla spotřebitelský průzkum, z něhož jednoznačně vyplynulo, že Češi jsou nejen pivním, ale i „grilovacím národem“. Celých 96 % populace v České republice grilování už někdy zažilo a z toho 98 % respondentů potvrdilo, že grilují několikrát do roka. Toto číslo činí z grilování velmi populární aktivitu s opakující se tendencí. Podle 91 % dotázaných navíc ke grilování neodmyslitelně patří pivo. Na základě těchto faktů se značka Velkopopovický Kozel rozhodla tyto dva fenomény co nejlépe propojit. Výsledek mohou spotřebitelé najít na speciálním webu www.poctivegrilovani.cz.

Velkopopovický kozelPrůzkum značky Velkopopovický Kozel dokazuje, že je grilování v českých poměrech velmi oblíbenou, zejména venkovní, víkendovou a dovolenkovou činností. Pro 92 % oslovených se stalo příležitostí pro setkání rodiny a přátel. Grilují se masa, různé druhy zeleniny a sýry na všechny způsoby. Při přípravách marinád, do nichž alespoň občas nakládá maso 93 % milovníků grilování, Češi více či méně improvizují.  Když ale grilují opakovaně, docházejí jim nápady na recepty. Značka Velkopopovický Kozel se proto rozhodla vyjít v tomto směru svým spotřebitelům vstříc, spojila se se špičkovými kuchaři z Pražského kulinářského institutu a nechala je vytvořit zajímavé recepty na grilování s Kozlem 11° jako nepostradatelnou ingrediencí. Při nakládání masa na grilování vyzkoušelo pivo jako součást marinády 74 % populace a 51 % jí považuje za vynikající.

Velkopopovický kozel„Ke grilovanému jídlu se jednoznačně hodí pivo. Nejen jako nápoj, ale i jako ingredience. Z našeho průzkumu mimo jiné vyplynulo, že si lidé oblíbili různé marinády, ale podle receptů je připravuje pouze 7 % populace. Podle nás je důvodem jejich nedostatek, a proto jsme se rozhodli uvést nové, zajímavé recepty s pivem jako přísadou, které zpestří grilovací sezónu,“ vysvětluje nový přístup Karel Kraus, marketingový manažer Plzeňského Prazdroje. „Ke spolupráci jsme oslovili kuchaře Jaroslava Zahálku a Zdeňka Marcína, šéfkuchaře pražského kulinářského institutu, kteří vytvořili několik originálních receptů s využitím kvalit Velkopopovického Kozla  11°,“ dodává Karel Kraus.

„Kozel 11° má jemnou hořkost a plnější chuť, která se výborně hodí pro přípravu různých grilovaných pokrmů. Věřím, že využití zajímavých nebo netradičních ingrediencí lidi potěší a grilované delikatesy budou příjemným zpestřením na jídelních stolech,“ doplňuje Zdeněk Marcín.   

Na www.poctivegrilovani.cz naleznete jedinečné recepty, grilovací tipy a každý týden nový díl seriálu „Kozel Vařil“ představující nový recept.

Zajímavosti z průzkumu

Jaké mají Češi zkušenosti s grilováním?

Velkopopovický kozel

Ze spotřebitelského průzkumu značky Velkopopovický Kozel vyplynulo, že 98 % populace má s grilováním zkušenosti. To je u nás dokonce tak populární, že více než 10 krát ročně griluje každý čtvrtý Čech. Češi jsou národem pivařů, gurmánů a rádi se setkávají s přáteli. Právě grilování je tou pravou příležitostí spojit všechny tyto populární aspekty dohromady.

Co Češi grilují nejčastěji?

Velkopopovický kozel

Češi nejraději grilují maso. Konkrétně kuřecí a vepřové. Poměrně početnou část příznivců si v posledních letech našla i grilovaná zelenina. Předstihla dokonce ryby a hovězí maso.

Naopak k ovoci, které se v jiných zemích griluje poměrně běžně, mají zatím Češi rezervovanější vztah.

S kým Češi nejraději grilují?

Velkopopovický kozel

Češi nejraději grilují s nejbližší rodinou a přáteli. Naopak není příliš běžné, aby se u grilování setkávali obchodní partne-ři.

Značka Velkopopovický Kozel všem příznivcům tohoto nového národního sportu nabízí možnost překvapit své hosty nápaditými recepty, které připravili Jaroslav Zahálka a Zdeněk Marcín z pražského kulinářského institutu.

5 tipů, jak grilovat s pivem

1. Při podlévání používejte vždy pivo v pokojové teplotě nikdy ne studené (zastavili byste proces varu a pokrm příliš ochladili)

2. Podléváním tmavým pivem docílíte karamelového nádechu 

3. Světlé pivo se skvěle hodí na nakládání a marinování

4. Marinovat v pivu bychom neměli déle než 2 hodiny, aby nám maso příliš nezhořklo

5. Při grilování je nutné použít pivo s vyváženou chutí, aby hořkost nenarušila chuť pokrmu, například Velkopopovický Kozel 11° nebo Černý

Krátce o kuchařích

 Jaroslav Zahálka

  • Velkopopovický kozelLektor Pražského Kulinářského Institutu, kde vede kurzy grilování, argentinské a kreolské kuchyně, mexické kuchyně, fusion cuisine, španělského tapas, a je zároveň šéfkuchařem pražské restaurace MOOD.
  • Za svou 16 letou kariéru prošel mnoha zahraničními kuchyněmi a snad v každé se v nějaké formě objevuje pivo, ať jde o sladké, ochucené, silné, aromatické nebo velmi jemné až neutrální.
  • Při vaření je potřeba vypilovaná chuť, která výsledný pokrm zvedne ještě o pomyslný stupínek výš. Toto je známé u vína, ale platí to i u piva.

Zdeněk Marcín

  • Šéfkuchař Pražského Kulinářského Institutu
  • Rád používá a propaguje kvalitní suroviny. Každý den s nimi učí pracovat posluchače a vysvětluje, jak poznat kvalitu.
  • Kozel je pro mě symbolem kvality, a to především díky vybraným surovinám a tradiční receptuře.