Čtyři z deseti Čechů se věnují běhání. Nejčastěji chodí běhat po 17. hodině, nebo když se stmívá či dokonce za tmy. Až 27 % dotázaných uvedlo, že běhá v přírodě na neosvětlené, nebo méně frekventované komunikaci, kde hrozí nebezpečí úrazu při srážce s autem. Ukázal to průzkum Bezpečné běhání, který pro společnost KiK provedla agentura IPSOS.

Podle průzkumu se dnes fenoménu běhání věnuje 42 % lidí, nejčastěji mladí ve věku do 26 let (76 %), ale ani starší lidé nezůstávají pozadu. Více se utužování zdraví běháním věnují ženy než muži. Nejčastěji chodí běhat v pozdních odpoledních hodinách po práci (51 %), běhu po 19. hodině, tedy v době kdy se stmívá, se věnuje téměř čtvrtina dotázaných (24 %). Tmu vyhledává 6 % respondentů. Ráno před prací se do přírody vydává 14 % běžců.

běhání

Běháme nejčastěji v lese

Nadpoloviční většina respondentů chodí běhat do lesa (53 %), každý třetí do městských parků (32 %), 28 % lidí běhá k rybníku a 27 % běžců se pohybuje v obecně méně frekventovaných městských částech. Více než šestina lidí (16 %) přitom běhá po silnici. Pouze zanedbatelná část lidí odpověděla, že se běhání věnuje na stadionu (3 %) a na vyznačených tratích (6 %). Jen 6 % upřednostňuje indoor běhání na pásech.

Být viděn znamená doběhnout ve zdraví

Průzkum jednoznačně ukázal, že drtivá většina lidí běhá v době, kdy je horší viditelnost či přímo tma. A do lesa či k rybníku se musí dostat většinou po silnici, málokdo má přírodu hned za domem. Je možné říci, že kromě zanedbatelného procenta lidí, kteří se běhání věnují na stadionech či v uzavřených prostorách, se valné většiny rekreačních sportovců týká nová povinnost mít na sobě reflexní prvky.

 
S ohledem na bezpečnost běžců a chodců platí od 20. února 2016 novela zákona o pozemních komunikacích, která zavádí povinnost nosit reflexní prvky.

Řidiči by totiž měli vidět chodce či běžce, kteří se pohybují na vozovce za snížené viditelnosti mimo obec až z dálky dvou set metrů, což právě odrazky splňují. I když se zatím policisté spokojí s domluvou, je povinnost nosit reflexní prvky vymahatelná pokutou, a to až dva tisíce korun na místě. Kdo však chodí či běhá po komunikacích mimo obec bez peněz, ve správním řízení bude muset zaplatit pokutu až dva a půl tisíce korun.

KiK reaguje a prodává oblečení určené pro běh s reflexními prvky

„Bez ohledu na zákon nám jde především o bezpečnost lidí. Od začátku března jsou k dispozici ve všech našich prodejnách oděvy, které mají již reflexní prvky zakomponované v sobě. Lidé tak ušetří rovnou dvakrát, nemusí si kupovat extra reflexní pásky a navíc nebudou platit případnou pokutu, o ochraně zdraví ani nemluvě,“ říká Zuzana Procházková ze společnosti KiK.

Více informací najdete na www.kik-textilien.cz

Reklama