Češi se milují průměrně dvakrát týdně, muži i ženy přiznávají, že délka styku je zhruba 14 minut. „Nestoupá počet sexuálních partnerů, Češi tedy nejsou promiskuitnější. A to i přesto, že se zdá, že je tomu jinak,“ komentoval známý sexuolog Petr Weiss výzkum zpracoval s dalším odborníkem europoslancem Jaroslavem Zvěřinou. „Překvapivé je také to, že neklesá věk prvního styku,“ sdělil dále.

Hovořil o výsledcích světově ojedinělého průzkumu, který se v Česku koná vždy jednou za pět let. „Nabízí se nám tedy prostor pro srovnání s průzkumy z let 1993, 1998 a 2003,“ řekla Simona Šlezingerová z pořádající agentury.

Češi jsou si stále věrnějšíZ posledních tří průzkumů vyplývá, že Češi jsou v otázkách sexu podstatně zodpovědnější, nezvyšuje se počet sexuálních partnerů a nesnižuje se ani věk zahájení pohlavního života, který je v průměru stále okolo 18 let. Zásadní rozdíly však nastaly především v užívání antikoncepce, kdy vzrostl počet uživatelů jak spolehlivé antikoncepce, tak ochrany na rozdíl od 90. let. Výrazně také poklesl počet potratů až na čtvrtinu stavu než před rokem 1989.

Přestože je česká společnost zodpovědnější, zůstává sexuální chování z hlediska prevence pohlavních chorob včetně HIV/AIDS nadále rizikové. Počet pravidelných uživatelů kondomů v České republice je ve srovnání s vyspělými zeměmi stále jen poloviční.

Z výsledků také vyplývá, že téměř čtvrtina žen nikdy neprožila vaginální orgasmus. „Další ženy zažívají vaginální orgasmus v méně než 25 procentech souloží,“ uvedl Weiss.

Drtivá většina žen jej dosahuje drážděním vaginy nebo klitorisu. „Už na základní škole by se mělo učit, aby si muži uvědomili, že jen 13 procent žen si sex užije při normálním vaginálním styku. Já sám jsem to své syny učil už v šesti letech,“ poznamenal Weiss.

Průzkumů překvapil také údaji o poklesu počtu nevěrných lidí. V roce 1998 přiznaly nevěru téměř dvě třetiny ženatých mužů a téměř polovina vdaných žen, nyní to byla už jen třetina žen a polovina mužů.

Korespondují výsledky výzkumu i s vašimi zkušenostmi?