60b6346806288cl.jpg
Foto: Shutterstock

Se ztrácením má bohaté zkušenosti i Pavla. Její zapomnětlivá hlava ji v minulosti dostala do pěkné šlamastyky. „Tchyně, se kterou si obecně moc nerozumím, mi na týden svěřila svého psa, aby mohla odjet na dovolenou. Jedno venčení jsem spojila s návštěvou obchodu. Psa jsem uvázala před prodejnou a šla koupit pár nezbytností. Jenže potom jsem si vesele odkráčela rovnou domů a teprve po několika hodinách mi došlo, že jsem odešla bez psa. Hned jsem se rozběhla k obchodu, ale pes tam nebyl a už bylo zavřeno. Naštěstí jsem si všimla vzkazu ve výloze, že si prodavačka vzala psa domů, a že ho zítra zase přivede. Když mi tchyně potom volala s tím, že si chce poslechnout svého mazlíčka, protože se jí stýská, musela jsem tvrdit, že už spí a napodobovat psí chrápání. Druhý den jsem šla se staženým pozadím do obchodu a Alík tam naštěstí byl. Prodavačce ho bylo líto, tak si ho vzala přes noc domů. S tchyní se ale od vidění znala, a když se vrátila z dovolené, propálila jí, co se stalo. Měsíc se mnou potom nepromluvila, ale nevím, jestli to bylo za trest nebo za odměnu,“ vypráví Pavla.

Průzkum, který si nechala realizovat společnost Samsung, prokázal, že během roku ztratí víc než polovina Čechů v průměru do dvou věcí, dalších 20 % pozbude každoročně až 10 předmětů. Přes 60 % ztraceného se pohybuje v řádu stovek až tisíců korun.

Nejčastěji Češi ztrácejí části oděvu, jako jsou šály, rukavice, čepice, nebo dokonce bundy (58,2 %). Na druhém místě se umístily deštníky (26,7 %) a klíče (26 %) následované telefonem (11,9 %) a peněženkou (9,5 %). Češi často ztrácejí také brýle nebo sluchátka, ale třeba i důležité dokumenty.

2.jpg
Foto: Samsung

Finanční škoda i v řádu desetitisíců
Ročně přijde téměř polovina Čechů (48,1 %) v důsledku ztráty různých předmětů o stovky korun. Škoda se ale může vyšplhat až na desítky tisíc (15,4 % Čechů), pokud se jedná o drahé brýle nebo i mobilní telefon. Nejčastějším místem, kde lidé nemůžou své věci najít, je domov nebo pak venkovní blíže nespecifikované prostředí následované prostředky hromadné dopravy. Průzkum neukázal zásadní rozdíly mezi pohlavími, ženy a muži jsou na tom tedy stejně.

60b634c4b5ea11.jpg
Foto: Samsung

Kontaktní čočky, vysvědčení i dítě
Na otázku Co nejneobvyklejšího jste kdy ztratili, odpovídali Češi opravdu různorodě. V oblasti šperků a cenností je často ztráceným předmětem snubní prsten, ale mizí taky náušnice nebo hodinky. Pokud jde o jiné cennosti, lidé ztrácejí také hodnotné mince nebo rovnou samotné peníze. Objevovaly se také časté odpovědi v oblasti dokumentů – klasická je ztráta občanského či řidičského průkazu, ale také vysvědčení, ztratilo se i povolení k pálení slivovice. 

„Rovněž zdánlivě nehodnotné věci však mohou pro člověka znamenat hodně, například ztráta sběratelských kartiček, ať už jde o pokémony nebo hokejisty,“ poznamenává Tomáš Balík, ředitel mobilní divize českého a slovenského Samsungu, a dodává: „Mezi zajímavé ztráty, které Češi uvádějí, ale patří také kuriozity jako blíže nespecifikovaná protéza a kontaktní čočky.“ Při cestování pak Češi ztrácejí zavazadla, ale i rodinné příslušníky, ať už je to dítě nebo manželku. Do současné doby neodmyslitelně zapadá i častá ztráta roušky. 

Tipy, které pomohu proti ztrácení věcí:

  • Geolokátory v podobě chytrých přívěšků
  • Přípravky s obsahem ginkgo biloby
  • Dostatečně dlouhý a kvalitní spánek
  • Trénování skládáním puzzle, luštěním křížovek či sudoku
  • Upomínky v mobilním telefonu

Zdroj: Samsung, redakce, čtenářka Pavla

Reklama