Ona změna bydlení však nemusí nutně znamenat stěhování se na úplně nové místo – šlo by spíš o rekonstrukce a úpravy. Jen 16 % ze všech dotázaných totiž plánuje koupi nového domu nebo bytu. Pokud by
Ekologie ano…
Některá z novodobých forem moderního bydlení zajímá kolem poloviny z nás: tématu „ekologického bydlení“ se věnuje 59 % dotázaných, novinkám ve sféře již zmiňovaných pasivních domů 48 %. Více než polovina by pak ráda žila v chytré domácnosti. To souvisí také s tím, jak Češi vnímají výhodnost takových staveb – podle nich je klasické novostavby co do úspor nemůžou překonat.
Pro Čechy jsou hlavními asociacemi spojenými s ekologickým bydlením hlavně šetrnost k životnímu prostředí (30 %) a nízké náklady (22 %). Každý šestý respondent si vybavil solární panely, každý osmý recyklaci. „Se solárními panely a jejich vlivem na chod domácnosti je seznámeno přes 96 % Čechů, není tedy divu, že jsou i jednou z nejčastějších asociací, co se zeleného bydlení týče. Propad pak nastává u dalších možností, jak šetřit energiemi, případně je jinak využívat. Například o zadržování vody má přehled už jen lehce přes polovinu dotázaných, o zeleni na fasádách a jejích možnostech pak ví 44 % respondentů,“ uvedla Andrea Vokálová, tisková mluvčí Hypoteční banky.
… papírování ne
Finanční motivace od státu přitom nemusí být jedinou možností, jak na stavbě ekologické nemovitosti ušetřit. Variantou může být třeba i některý z finančních produktů, který nabízejí banky. Jedním z nich je i Zelená hypotéka, která odměňuje za ohleduplný přístup k bydlení. „Její získání není nijak komplikované, stačí předložit jen Průkaz energetické náročnosti budovy ve třídě A nebo B, a o zbytek se už postaráme my,“ vysvětluje Vokálová. Banka pak za žadatele uhradí třeba správní poplatek za katastr a poskytne třicetiprocentní slevu na získání energetického štítku.
S domovy jsme sice spokojení, i tak je co zlepšovat
Průzkum se ale netýkal pouze zeleného bydlení, zaměřil se i na komplexnější náladu Čechů spojenou s jejich současnými domovy. A odpovědi byly veskrze pozitivní: 74 % dotázaných je se svým bydlením spokojeno, jako hlavní vysvětlení lidé nejčastěji uvádějí dobrou dostupnost škol (90 %) a příjemné okolní prostředí (83 %). Na opačném spektru pak skončily problémy se stavy bytu nebo domu (27 %), případně s jejich vybavením (22 %).
I přes obecnou spokojenost však více než polovina Čechů změnu plánuje. Spíše než stěhování, měli respondenti na mysli rekonstrukce a větší či menší úpravy svých domovů. A představa o ideálním bydlení Čechů? Dokonce 89 % chce bydlet ekologicky, ideálně v domě (87 %) s garáží nebo parkovacím místem (84 %) a velkou zahradou (76 %). Klasický „český sen“ o domě se zahradou tedy nabývá zelenějších podob.
Metodologie výzkumu: Sběr dat proběhl v Českém národním panelu. Velikost on-line vzorku N=1001. Výzkum proběhl v období
mezi 31. 8. – 5. 9. 2018 na reprezentativním vzorku populace České republiky ve věku
18 – 65 let. Výběr proběhl dle kvót pohlaví, věku, velikosti místa bydliště, kraje a vzdělání. Téma výzkumu „Vztah Čechů k ekologickému bydlení a šetrným domácnostem, Spokojenost Čechů se svým současným bydlením“.
Nový komentář
Komentáře
Také jsme se rozhodli, že si postavíme nízkoenergetický dům, poměrně rychle jsme si dokázali zařídit hypotéku přes https://www.burinka.cz/hypouver/ a tak nadcházející stavba nebyla ničím zdržována, díky tomu jsme ani ne za rok bydleli ve svém vlastním krásném domě.
snažíme se
zajímavé je, že máme daleko ekologičtější dům než pasivní, ze slámy a hlíny, všude dřevo ale nevztahuje se na nás ani jedna ekologická dotace :D :D :D
Jsem moc spokojená tak, jak bydlím.