Není tomu tak dávno, co nás zahraniční tisk, byť s trochou ironie, pochválil za mistrovský výkon, kdy neznámí zástupci českého státu ukradli v pražské stanici metra I.P.Pavlova peněženku s pětitisíci franky superkvalifikovanému zločinci, švýcarskému vůdci podsvětí, zabývajícího se nájemnými vraždami.
O nic méně kuriozní "krádež" zaznamenala kamarádka loni v parku na Karlově náměstí. S pětiměsíčním chlapečkem odpočívali v trávě, když se chlapeček pokakal a ona se ho jala přebalovat. Plínku s hovínkem položila na chvíli za sebe, z igelitky vytáhla čistou, chlapečka v ní uvelebila, zajistila a pak se otočila, aby do prázdně igelitky nastěhovala onu plínu kontaminovanou. Nebyla tam!
Když mi pak příběh vyprávěla, vzpomínala na jakéhosi "divného" chlapa, který poposedával kousek od ní a pořád na ní popukoval Prý čekala, že ji "ten úchylák přijde každou chvíli otravovat". Nepřišel. Pouze si odnesl trofej.
Tyhle kuriozní krádeže mě napadly v souvislosti s mezinárodní akcí pořádané ve dvaceti zemích Evropy. - Hledači lidské poctivosti v náhodně vytypovaných lokalitách rozházeli deset peněženek obsahující padesát dolarů. Pak už jen čekali, kolik z nich skončí mezi oficiálně hlášenými nálezy.
Výsledky byly následující: V Dánsku a Norsku vrátili peněženky všechny. Ve Finsku a Švédsku po dvou ukradli.
Ve Francii, Holandsku, Německu, Rakousku, Španělsku a Velké Británii ukradli vždy tak tři až čtyři.
V Belgii a Portugalsku pět.
No a v Itálii a ve Švýcarsku ukradli všech deset.
Česko ve výsledcích výzkumů zahrnuto není. Škoda. Země, v níž lze ukrást i lejno, mohla triumfovat a z deseti peněženek ukrást třeba jedenáct.
Reklama