Mozek je nejsložitější orgán lidského těla. Kompletně vyvinutý mozek obsahuje okolo 100 miliard navzájem pospojovaných mozkových buněk a podstatná část jeho vývoje se odehrává během prvních tří měsíců nitroděložního vývoje plodu. Mozek novorozence váží kolem 400 g, což je asi 10 % celkové hmotnosti jeho těla. Anatomicky i funkčně je ještě nezralý a na jeho povrchu jsou vytvořeny pouze hlavní brázdy a mělké rýhy. Počet nervových buněk je sice konečný, ale jejich vývoj není ještě zcela ukončen.

 

Během kojeneckého období mozek rychle roste, koncem prvního roku má již hmotnost dvojnásobnou (okolo 800 g). Do 3 let se hmotnost ztrojnásobuje a u šestiletého dítěte dosahuje mozek dolní hranice hmotnosti u dospělého člověka (1250 g). Do 25 až 30 let mozek ještě nepatrně přibývá. Váhový průměr mozku u dospělého jedince se v naší populaci pohybuje mezi 1300 až 1500 g. Během období růstu a vývoje mozku je nezbytný přísun živin, zvláště těch, které si organismus neumí sám vytvořit, tj. esenciálních živin.

 

Nepostradatelné omega mastné kyseliny

Není příliš známo, že 60 % lidského mozku je tvořeno tuky (lipidy), jejichž značnou částí tvoří omega-3 a omega-6 nenasycené esenciální mastné kyseliny. Mastné kyseliny (MK) jsou podstatou všech tuků a  vyskytují se ve dvou formách:

 

Nasycené MK potřebuje lidské tělo jako zdroj energie a také pro vytváření tukových zásob. Jejich hlavním zdrojem jsou živočišné tuky (maso a mléčné výrobky). Protože se výrazně podílejí na zvyšování hladiny cholesterolu, neměly by přesahovat 1/3 příjmu MK v potravě.    

Nenasycené esenciální MK jsou unikátní a nepostradatelné. Měly by tvořit 2/3 celkového příjmu mastných kyselin v potravě.

 

Chytrost nejsou žádné čáry

Omega mastné kyseliny ovlivňují produkci přenašečů (neurotransmiterů), serotoninu ovlivňujícího náladu a cyklus spánku a bdění, acetylcholinu, který má vliv na paměť, či dopaminu, ovlivňujícího pohyb, paměť a příjemné vjemy. Dostatečný přísun omega  mastných kyselin  během těhotenství a při kojení (100-300 mg/den) zásadně ovlivňuje mentální zdraví dítěte. Děti matek užívajících omega MK dosahují statisticky významně lepšího psychomotorického vývoje, mají menší výskyt dyslektických poruch a obecně lepší schopnost učení a dalších kognitivních (poznávacích) funkcí.

 

Češi ryby nejedí      

Nezbytné omega-3 i omega-6 kyseliny si tělo neumí vyrobit, a proto je musí přijímat z potravy. Bohatým zdrojem omega-3 kyselin jsou tučné ryby, omega-6 kyseliny jsou obsaženy například v obilných zrnech a semenech rostlin. Konzumace ryb a rybích produktů, stejně jako rostlinných olejů, je stále nedostatečná. Podle Českého statistického úřadu sní průměrný Čech asi jen 5,5 kg rybího masa ročně. Směrem od nás na západ je konzumace ryb minimálně dvojnásobná. Nepřijímáme tak dostatek nenasycených mastných kyselin a navíc konzumací moderních jídel s vysokým obsahem ztužených tuků dochází k blokaci vstřebávání přijímaných mastných kyselin. V případě nedostatku nenasycených mastných kyselin u malých dětí může dojít k nedostatečnému vývoji centrální nervové soustavy, děti se hůře učí a soustředí, mají horší paměť.

 

Nakrmte svůj mozek

Dostatečný přísun omega-3 nenasycených mastných kyselin EPA a DHA můžeme zajistit dvěma porcemi rybího masa týdně (nejlepší je losos, tuňák, makrela) a potřebné množství omega-6 nenasycených mastných kyselin získáme z rostlinných tuků (olej ze lněného semínka či pupalky) a ořechů. Inspirovat se můžeme nejrůznějšími recepty. Zde ovšem narážíme na problém s časem na vaření, financemi, či rodina odmítá naše gastronomické pokusy. Vhodným řešením je pak užívání vhodných potravinových doplňků.

 

Na český trh nyní přichází přírodní potravinový doplněk IQ-E.P.A. s efektivním poměrem omega-3 mastných kyselin EPA a DHA, který podporuje zdravý vývoj mozku a duševních schopností dětí. Pomáhá stimulovat schopnost koncentrace a podporuje procesy paměti a učení. Vysoký podíl omega-3 mastné kyseliny EPA je klíčový pro rozvoj mozkových procesů.

 

 

IQ-E.P.A. – sirup s citrusovou příchutí 180 ml

Doporučené dávkování: 5ml sirupu 1x denně

Doporučená MOC:  370 KčIQ-E.P.A. – balení 60 a 120 tobolek

Doporučené dávkování: 2 tobolky 1x denně
Doporučená MOC: 60 tbl 310 Kč a 120 tbl 496 Kč

 


MUDr. Lenka Kejvalová