Muži běžkuji častěji. Čím to bude?


Foto: Shutterstock

Zatímco na lyžích pravidelně běhá celkem 21 procent obyvatel, z toho 23 procent mužů a 19 procent žen, jejich obliba během pandemie vzhledem k zavřeným ski-areálům nadále roste. Jezdecké tratě jsou navíc zdarma a výhledy na zasněžené vrcholky kopců takřka k nezaplacení. 

Mezi nejvýznamnější běžkařské trasy patří rozhodně ty v Jizerských horách. Toto pohoří se může pyšnit nejen 200 kilometry perfektně upravených tras, ale od roku 1968 i slavným závodem Jizerská padesátka, který má za sebou už více než padesát ročníků. Jde o závod v běhu na lyžích klasickou technikou na trati dlouhé přibližně 50 km vedoucí Jizerskými horami po tzv. Jizerské magistrále. Jeho obliba rok za rokem stále stoupá a letos se poběží 14. února. Doufejme jen, že závod nebude tak dlouhý jako v roce 1973, kdy jej jeden z účastníků kvůli nehostinným podmínkám zdolal až za čtyři dny. V posledních letech si však neprofesiální jezdci mohou vyzkoušet hned několik tras, třeba v délce 25 km s názvem Hervis Jizerská 25. 

Bílé stopy naleznete také v krajině šumavských plání, které dominují pozvolná stoupání či mírné sjezdy. Naopak, Krušné hory nabízí nenáročné trasy v okolí Božího daru, jež se řadí mezi nejvýše položená města ve střední Evropě, kde žije náš nejznámější běžec na lyžích Lukáš Bauer. Nezaostávají ani jiná česká pohoří. Na své si přijdou lidé v moravskoslezských Beskydech, Jeseníkách či Orlických horách.


Foto: Shutterstock 

Ze zákulisí běhu na lyžích 

První běžecké lyže, dá-li se je tak nazvat, byla ohoblovaná dřevěná prkna, díky kterým se člověk mohl přemístit z jednoho místa na druhé. Údajně vznikly mezi západní Sibiří a Laponskem. Zatímco tak první závody v běhu na lyžích probíhaly v Norsku již během 17. století, sjezdové lyžování se zrodilo až o dvě století později. Proto můžeme běžky považovat za předchůdce klasických lyží. Běh na lyžích se v roce 1924 stal součástí první zimní olympiády ve francouzském Chamonix, kde ji s přehledem ve všech třech kategoriích, tedy v bězích na 18 a 50 kilometrů a v severské kombinaci, vyhrál Nor Thorleif Haug.

Brzy se však nový sport rozšířil do celého světa a nevyhnul se ani Česku, odkud pochází hned několik běžkařských hvězd. Například Kateřina Neumannová, nejznámější česká běžkyně na lyžích, získala v roce 2006 v Turíně zlatou olympijskou medaili. Dnes se své vášni i celoživotnímu koníčku věnuje rekreačně, rodinné žezlo po ní převzala její dcera. Podobnými úspěchy se může pochlubit také Lukáš Bauer. Mezi jeho největší triumf patří prvenství ve Světovém poháru v běhu na lyžích. Několikrát si domů odnesl také stříbrné i bronzové medaile ze zimních olympijských her či mistrovství světa. 

Reklama