Českou rodinu přijde první školní den jejich dítěte v průměru na 7 800 korun, Slováci vytáhnou z peněženek v přepočtu zhruba šest a půl tisíce. Nejméně pak zaplatí za prvňáčka Bulhaři něco málo přes 4 000 korun. To je téměř o polovinu méně než čeští rodiče. Vyplývá to z rozsáhlého telefonického průzkumu společnosti PROFI CREDIT, který probíhal od června do srpna 2013 v Polsku, Česku, na Slovensku a v Bulharsku.

kid

V Česku dávají dětem kapesné asi dvě třetiny rodičů (64 %). S nástupem do první třídy ho dostane 24 % dětí.  Většina dětí si ale musí na své peníze ještě pár let počkat. 26 % školáků ho dostává až od deseti let, každý desátý si jde pro první kapesné až spolu s občankou. Více než třetina dětí (36 %) nedostává kapesné od rodičů vůbec. Na Slovensku jsou rodiče přísnější. Kapesné tu dostává 56 % dětí. V první třídě si na vlastní peníze sáhne jen 13 % dětí. 40 % malých Slováků si musí počkat, až povyroste a 44 % kapesné od rodičů nedostane nikdy. V Polsku podobě jako u nás dávají svým ratolestem peníze dvě třetiny rodičů, v Bulharsku dokonce 83 %. Prvňáčci se tu mají nejlépe. Do kasiček si už od první třídy může pravidelně střádat 38 % Poláků a celá polovina Bulharů.

Češi a Poláci vyplácejí kapesné měsíčně, Slováci podle potřeby

Více než tři čtvrtiny Bulharů dávají dětem kapesné, ale v průměru jsou to necelé dvě stovky. To v Česku, na Slovensku i v Polsku je průměrné kapesné kolem šesti stovek měsíčně. „Platí, že s věkem dítěte roste i výše kapesného, zatímco prvňáčci dostávají většinou maximálně stovku měsíčně, středoškoláci hospodaří i s tisícikorunou,“ říká marketingový ředitel PROFI CREDIT Ondřej Šmakal.

Češi (43 %) a Poláci (42 %) jsou zvyklí na měsíční výplaty kapesného, Bulhaři (94 %) dávají přednost týdenní periodicitě. Dvě třetiny Slováků dávají dětem kapesné nepravidelně. Většina dětí v Česku, v Polsku a na Slovensku si s kapesným může dělat, co chce, ale rodiče zajímá, za co peníze utratí. Bulhaři jsou přísnější. 57 % dětí tu může své kapesné utratit jen za věci, které jim rodiče předem schválí.

Kapesné za úklid?

Zhruba Polovina Čechů (56 %) a Slováků (46 %) sází na motivační kapesné a slibuje dětem peníze za hezké známky ve škole, dobré chování či pomoc v domácnosti. S tím ale souhlasí jen zhruba čtvrtina Poláků. Tři čtvrtiny polských rodičů dávají přednost spíše pravidelnému, nejčastěji měsíčnímu kapesnému. Děti by podle nich měly doma pomáhat, aniž by za to dostávaly zaplaceno. „Podle dospělých děti utratí peníze nejčastěji za sladkosti a hračky, pak následují koníčky a potřeby do školy,“ říká Ondřej Šmakal z PROFI CREDITU a dodává: „Většina rodičů souhlasí s tím, že děti dostávají kapesné především proto, aby se naučily hospodařit s penězi a z kapesného dokázaly něco ušetřit.“ 

Ondřej Šmakal
Marketingový ředitel pro Střední Evropu, PROFI CREDIT

Reklama