61e7db1dbe4daobrazek.jpgFoto: Použití infografiky se svolením Yoo.cz
„Orgasmus má celou řadu prokázaných pozitivních účinků na psychiku i tělo, především vyvolává celkovou relaxaci. Ne každý ho však při sexu dosahuje snadno, proto nás zajímalo, jak vlastně Češi svůj orgasmus vnímají. Online dotazování jsme provedli už v říjnu loňského roku, ale zveřejnění celkových výsledků průzkumu jsme si záměrně nechali na leden. Ten je pro mnohé z nás synonymem změny k lepšímu, proto chceme lidem přinést inspiraci, jak častěji a silněji prožívat jeden z nejpříjemnějších pocitů, kterým orgasmus nepochybně je – ať už s někým, nebo sólo,“
vysvětluje Vojtěch Sláma, zakladatel e-shopu pro zdravou sexualitu Yoo.cz, který výzkum realizoval.

61e7da7baae25obrazek.jpgFoto: Použití infografiky se svolením Yoo.cz
 
Polovině žen i mužů znemožňuje dosažení orgasmu stres nebo psychická zátěž a únava, to i v situaci, kdy je jejich sexuální partner opravdu vzrušuje. Ve vnímání některých dalších překážek se však muži a ženy významně liší. Například stud při vyjadřování toho, co k dosažení orgasmu potřebují, uvádí jako problém třikrát častěji ženy (26 %) než muži (8 %). U mužů je zase třikrát častější překážkou alkohol (40,1 %) než u žen (13,6 %).  

61e7daa653803obrazek.jpgFoto: Použití infografiky se svolením Yoo.cz
 
Skvělou zprávou však je, že ženy i muži (bez rozdělení dle věku nebo vztahové situace) jsou nejčastěji naprosto nebo celkem spokojeni s tím, jak často při sexu dosahují orgasmu. Zároveň je však mezi ženami mnohem více těch, které by chtěly orgasmu při sexu dosahovat častěji - i těch, které nejsou spokojené vůbec. 

 61e7dab3d4d98obrazek.jpgFoto: Použití infografiky se svolením Yoo.cz

„Co se týče způsobu dosahování orgasmu, je každá žena jedinečná. Proto i přesto, že existuje mnoho tipů a návodů, každá si nachází svůj individuální způsob. Je potřeba zkoušet a experimentovat, protože jen skrz zážitek můžeme zjistit, co nám skutečně vyhovuje. Nespoléhala bych na naznačování a odhodila pryč představu, že partner by měl vědět, co a jak,“ radí psycholožka Mgr. Zdeňka Pospíšilová, která se zabývá poradenstvím a terapií v oblasti intimity.

61e7dac5d5501obrazek.jpgFoto: Použití infografiky se svolením Yoo.cz

Zajímavé je, že zatímco u mužů je zcela nejoblíbenější vaginální penetrace, u žen je až na třetím místě, a mnohem významnější roli hraje stimulace klitorisu. „Podcenění důležitosti klitorisu pro ženský orgasmus – ať už ze strany protějšku, nebo samotné ženy, je velmi častou příčinou párového nesouladu v dosahování orgasmu. Pak je důležité společně prozkoumávat různé cesty, jak do intimního života stimulaci klitorisu zapojit. Ať už jako samostatnou manuální či orální aktivitu, nebo s využitím různých erotických pomůcek. Hodí se k tomu například některý párový stimulátor nasazený na penis, který při souloži také stimuluje klitoris,“ vysvětluje přední český sexuolog MUDr. Marek Broul, Ph.D. z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.

61e7dae253589obrazek.jpgFoto: Použití infografiky se svolením Yoo.cz

Zpestřením, na kterém se ve svých touhách shodne velká část mužů i žen, je dominance a submisivita. Mohou být vyjádřeny čistě verbálně, ale také prostřednictvím různých her na role nebo aktivit jako je například bondage (erotické svazování), kterou uvedl každý desátý respondent. „Aktivity spojené s dominancí a submisivitou mohou být pro mnoho lidí vzrušující a v rámci role play se můžeme stát tím, kým chceme. Tyto ,hry‘ nejenže pomáhají snižovat napětí a stres, ale skrze uvolnění, které přinášejí, mohou zároveň usnadňovat dosahování orgasmu a intenzivnějších prožitků. Důležitou součástí těchto aktivit je konsensus, tedy dobrovolný souhlas všech zúčastněných, a také možnost kdykoliv si v průběhu říci, že chci zvolnit nebo ,hraní‘ ukončit pomocí takzvané stopky. Začátečníka může překvapit, jak intenzivní prožitky lze zažít i s pomocí velmi jemných technik,“ radí Mgr. Zdeňka Pospíšilová. 

61e7daf6d8f63obrazek.jpgFoto: Použití infografiky se svolením Yoo.cz

Naprostá většina žen (92 %) i mužů (79 %) se shodne na tom, že dobrý je i ten sex, který nekončí orgasmem. Pokud jej nedosáhnou, zhruba polovina zástupců obou pohlaví se cítí v pohodě. Jako velmi uspokojivý s pravidelným orgasmem označuje svůj sexuální život více mužů (53 %) než žen (31 %). Ženy mnohem častěji uvádějí, že orgasmu dosáhnou jen po předehře (19 % žen vs. 1,5 % mužů). „Štěstí přeje připraveným. To platí i v intimní oblasti. Pokud toužíte po naplňujícím intimním zážitku, nepodceňte přípravu. Pánové mohou partnerce dopřát uvolňující masáž voňavými oleji. Taková předehra vaši drahou polovičku uvolní a vás neuspí. Skvělému orgasmu můžete jít naproti i společnou hřejivou koupelí s koupelovou pěnou s feromony. Můžete vyzkoušet do hrátek zapojit i erotickou hračku. Polovina respondentů výzkumu prozradila, že díky nim mají orgasmus pestřejší,“ přidává svůj tip Vojtěch Sláma.

61e7db077d5f5obrazek.jpgFoto: Použití infografiky se svolením Yoo.cz

Zdroj informací: tiskové informace, Vojtěch Sláma z Yoo, Mgr. Zdeňka Pospíšilová, Mgr. Marek Broul