ZAHRADA

 

Péče o růže

Růže v této době potřebují ochranu před padlím růžovým. To se projevuje bílým povlakem na listech. Ochrana je v podobě chemického postřiku (fungicidu) a hlavně se vyhněte zalévání na list, vlhkost podporuje růst plísní. Růže koření velmi hluboko, proto je lepší je jednou za týden zalít větším  množstvím vody než každý den trošku.

Rovněž odstraňujte odkvetlé květy, sestřihněte je až k prvnímu pupenu. Tím se podpoří tvorba dalších poupat. Výjimku tvoří pouze růže, které mají okrasné plody.

 

Živé ploty

V červnu je první termín pro tvarování živých plotů z opadavých keřů. Dejte však pozor na ptačí hnízda, a pokud o nějakém víte, klidně střih odložte, než mláďata odrostou….

 

Tvarujeme zaštipováním i jiné jehličnany a túje, případně zakrslé borovičky na skalkách.

 

Bylinky

Za slunných dnů je vhodná doba pro sklízení bylinek k sušení. Sbírejte je však hned ráno, jakmile opadne rosa. Mají nejvíce aromatických látek a budou krásně vonět. Za poledního slunce se aromatické silice vypaří. Sušíme je na sítech či ve svazečcích na stinných a vzdušných místech a nespěcháme, některé bylinky se suší i týden.

 

A pokud bylinky nesbíráte pro sušení, stejně je hluboce seřízněte, do konce léta ještě jednou krásně rozkvetou. Starší trsy můžeme zmladit, tedy vyjmout z půdy, rozdělit a rozsadit.

 

Zalévání trávníku

Za velmi suchých dní zaléváme trávník zhruba jednou až dvakrát týdně poměrně velkým množstvím vody, počítá se asi tak 10-20 l vody na jeden čtvereční metr, aby byla půda provlhčena do hloubky. Menší zálivka se ihned odpaří a pro trávník zůstane nevyužita.

 

DOMA

 

Letnění má zelenou

V červnu se mohou jít letnit i poslední neotužilé exotické rostliny, tedy palmy, které vyžadují teplé noci. Jinak letnění mimořádně prospívá ibiškům, fíkovníkům nebo zelenci. Svěží vzduch a ranní rosa je báječně ozdraví. Nezapomínejte však kontrolovat případný výskyt škůdců.

 

Rostliny při letnění nejprve postavte do stínu, pak do polostínu, a pokud to vyžadují, tak teprve nakonec na sluníčko, aby neutrpěly šok. Letní přepršky však svědčí každé rostlině, je tedy dobré při lehkém letním deštíku vynést ven téměř vše kromě kaktusů, a květiny pookřejí.

 

Množíme oleandr

První polovina léta je vhodná k řízkování oleandrů. Nařežeme kousky 10-15 cm velké z nekvetoucích výhonků a odstraníme spodní listy. Zakoření buď ve vodě či přímo v substrátu, vhodné je udělat řízkům mikroklima překrytím sklenicí či igelitovým sáčkem.

 

Velikonoční kaktus spí

Naopak velikonoční kaktus v tuto dobu upadá do zaslouženého spánku. Pokud již odkvetl, měsíc ho vůbec nezalévejte, poté ho přesaďte do nového kyselejšího substrátu a umístěte na stinné a chladnější místo. Může být i venku ve stínu stromů či v chladné chodbě či hale domu.

 

Ostatní kaktusy naopak kvetou

Ostatní kaktusy většinou v tuto dobu kvetou. Radost jim uděláte pravidelným pohnojením, které jim v tuto dobu přijde vhod.

 

Proti sluníčku

Červnové sluníčko pálí, a tak je třeba zakrýt žaluziemi či papírovými deskami rostliny, které žijí u jižního či západního okna. Popáleniny se projeví zasychajícími skvrnami či odumřením celé rostliny. Dobrým řešením je též stínítko, které se jinak používá do aut.

 

Letničky do akce!

Je poslední šance nakoupit letničky, muškáty, petúnky a jiné a osadit jimi truhlíky.

 

Soutěž: chce