"Uvidíme, jaký bude ten letošní červen. Určitě nám občas zaprší, také budeme muset přežít nějakou tu bouřku, ale jinak bývá červnové počasí už velice teplé a prospívá naší zahradě, jak okrasné, tak užitkové," tvrdí zahradnice Ivana Losertová.

"V zahradnictvích a prodejnách s květinami pomalu nastává doba, kdy jsou k dostání nejrůznější letničky za velice nízké ceny. Můžete proto vyrazit na nákupy a ještě si dodatečně zpestřit vaše okna či zahrádku."

Stejně jako v květnu si musíte dát pozor na množící se škůdce a choroby. Těm se při teplém počasí velice daří a nám nezbývá nic jiného, než se s nimi pustit do boje. Účinnými pomocníky v tomto boji bývají nejrůznější chemické přípravky a především pravidelná kontrola všech rostlin. Čím dříve se totiž škůdců a chorob zbavíme, tím lépe.

"Pokud se na zahrádce potýkáte s invazí plžů, pomůžou vám různé návnady a pasti. Mnohdy ale nezbude nic jiného, než je vysbírat ručně. Na takovýto lov se vydejte za soumraku nebo po dešti, určitě budete úspěšní."   

"Koncem června nás čeká na naší užitkové zahradě sladká odměna. Sklízí se jahody. Pokud je nechcete sbírat obalené v hlíně, pořiďte si buď umělohmotné košíky, které keříček jahody zvedají, nebo obložte jahody slámou. Dalším, podle mého názoru nejlepším řešením, je umístění černé tkané fólie pod jahody. Před položením na záhon si přesně v místech, kde budou keříčky jahod, vystřihneme menší kolo nebo jen prořízneme kříž. Mezi jahodami neroste plevel a zároveň se vám sladké plody neumažou."

O trávník pečujeme stejně jako v květnu. Nezapomeneme často sekat a také zalévat, aby nebyl vysušený.

Nezapomínejte dostatečně zalévat vaši užitkovou zahradu. Vhodná doba je brzy zrána nebo později večer.

V teplém počasí dávejte pozor na své skleníky a pařeniště. Měly by mít dostatečný stín a větrání.

"Květiny v truhlících zaléváme nejméně jednou denně, při horkém počasí můžeme i dvakrát. Práci si zjednodušíme, pokud si pořídíme samozavlažovací květináče. Tady nemusí být zalévání tak časté. Množství vody ve spodní misce zjistíme speciální tyčinkou, kterou do misky ponoříme.
Jednou týdně rostliny pohnojíme, nezapomínáme odstraňovat uvadlé květy. Rostlina plná hnědých odkvetlých květů nevypadá moc hezky. To platí nejen pro truhlíkové rostliny, ale pro všechny ostatní kvetoucí rostliny na zahradě."

Na zahradu vysazujeme kaly, begonie, sasanky, fuchsie.

Nebaví vás pletí vaší okrasné zahrady? Jednoduché řešení...
"Pěstujte si květiny, které vám velice rychle vytvoří květinový koberec. Existuje spoustu druhů, je jen na vás, které si vyberete. Jde vlastně o takový hezký plevel. Můžete si vybrat koberec kvetoucí, nebo jen ozdobné listy. Vhodný je třeba barvínek, břečťan, bergenie, nejrůznější vřesy či vřesovce. Za chvíli vám na ten skutečný plevel nezbyde ani kousek půdy."         

A co s pokojovými rostlinami?
"Pravidelně je rosíme, neuškodí jim, ani když je na chvíli vystrčíme ven na teplý deštík. Právě v červnu je vhodná doba pro rozmnožování mnoha pokojových rostlin."

A jak jsme si řekli už minule, zahrada je pro radost, ne pro starost, takže utíkejte do obchodu a kupte si nějaké hezké nové rostlinky :-)))

Reklama