Nikdy není příliš brzy začít přemýšlet o zubní hygieně vašeho dítěte,
i když mléčné zuby nakonec vypadnou. Správné čištění dopomůže vašemu dítěti k zářivému, krásnému úsměvu i poté, co mu narostou trvalé zuby. Z toho důvodu je vštěpování dobrých návyků – čištění kartáčkem a dentální nití a pravidelné prohlídky u zubaře – již v útlém věku tak důležité.

Avšak naučit svéhlavého předškoláka, jak správně zacházet se zubním kartáčkem, nebo dotlačit žáčka druhé třídy do zubařského křesla, se lehko řekne, ale hůř udělá.
Nabízíme vám ověřené rady a odborná doporučení, jak utišit bolest zubů, přimět děti k pravidelnému čištění chrupu, najít toho pravého zubaře pro své dítě a zmírnit strach ze zubařského křesla.

 

Jak zmírnit bolesti při prořezávání zoubků

Mezi 4. a 7. měsícem života dítěte se na spodních dásních vpředu pravděpodobně objeví dvě červené zduřeniny. To je znamení, že se mu začínají prořezávat první zoubky. Jindy veselé dítě může být občas rozmrzelé, může plakat, slintat nebo se bude snažit kousat něco tvrdého. Dokonce mu někdy naměříte malinko zvýšenou teplotu. Naštěstí to většinou trvá jen několik týdnů, než si zoubky najdou cestu ven. Na uchlácholení rozmrzelého dítěte vyzkoušejte následující tipy:

 

  • Připravte si zásobu bezpečných hraček, které se dají kousat
  • Jemně třete dásně čistým prstem nebo malému nabídněte zchlazený kousací kroužek z tvrdé gumy
  • Od bolesti a teploty mu uleví dětské analgetikum
  • Pokud naměříte teplotu vyšší než 38 °C, zavolejte lékaře

 

Jak najít vhodného zubaře?

Dítě byste měla vzít poprvé k zubaři mezi prvním a druhým rokem života. Možná že sama máte výborného zubaře, ale pokud ošetřuje jen málo dětí, pravděpodobně bude lepší, když vyhledáte dětského specialistu. Jednou z možností je zavolat na Českou stomatologickou komoru (tel: 224 918 611; www.dent.cz), kde by vám měli doporučit vhodného zubaře v místě vašeho bydliště.

 

Jak a kdy pečovat o dětský chrup

  • Od narození do 18 měsíců: Jednou denně třete nemluvněti dásně tenkým vlhkým hadříkem. Až se zoubky objeví, otírejte je ze všech stran.
  • Od 18 měsíců do 3 let: Kupte dítěti první kartáček. Vyberte ten, který je určen pro děti od 1 roku do 4 let a který má malou zaoblenou činnou část, měkké štětiny a širokou rukojeť, kterou dítě snáze uchopí. Kartáček vyměňujte vždy po 3 měsících.
  • Od 3 do 6 let: Od této chvíle už může dítě používat zubní pastu s fluorem. Vyhněte se však pastám obsahujícím látky omezující vznik zubního kamene, které by mu mohly podráždit ústa. Na kartáček naneste jen kuličku o velikosti hrášku – příliš mnoho fluoru by mohlo škodit. Dbejte na to, aby si dítě čistilo zuby nejméně 2 minuty.
  • Od 6 let: V 6 letech si může řada dětí začít čistit zuby sama. Je ovšem nutné se ujistit, zda si váš potomek důkladně čistí všechny zuby po dobu nejméně 2 minut. Mnoho dětí začne zhruba ve věku 6 let přicházet o mléčné zuby a bude se vyhýbat těm, které se viklají. 

 

Pohled Žena-in.cz

Není snadné uhlídat děti od sladkého anebo je přimět k pravidelné zubní hygieně.
Radíme zvolit zlatou střední cestu. Dle zubařů je například jednou z nejhorších potravin sladký džus. V žádném případě nenechat děti cumlat džusíky před spaním a bonbony také doporučujeme co nejvíce omezit.

Co je skvělou náhražkou, jsou i dle odborníků, žvýkačky bez cukru. Na žadonění dětí o sladkosti je lze často obalamutit právě touto „nesladkou“ a neškodnou žvýkačkou. Ještě k tomu jim dlouho vydrží… ;-)

Co se prvních návštěv u zubaře týče, často zapůsobí pohádka o červíkovi, který se v zubu zabydlel. Děti to zajímá a pochopí, že je třeba červíka vyhnat.

A když dojde na nejhorší, je dobré si dítě na zubařském křesle posadit na klín.

A nakonec jedna osvědčená rada. Motivace je před návštěvou zubaře více než na místě. Je třeba přislíbit dětem velkou a pro ně lákavou odměnu; například pouť, výlet na oblíbené místo nebo návštěvu zoologické zahrady.

 

Se zoubky vašich dětí vám držíme palce a vězte, že v tom nejste samy!!!

 

Zdroj: Sally Lee, "Encyklopedie rodičovství", nakladatelství Columbus 2004

 

 

Reklama