Podle výzkumů má skutečně víno v malých dávkách blahodárný vliv na zdraví dospělých. A proč?
Je prokázáno, že má protizánětlivé a antibiotické vlastnosti.
Přispívá k lepšímu trávení a má dokonce méně kalorií než slazené minerálky nebo coly.
Střídmou konzumací si zajistíme čisté cévy – nemusíme se bát kardiovaskulárních chorob. Snižuje výrazně ten „špatný“ cholesterol, který, jak známo, se usazuje na stěnách cév a tím je ucpává. Snižuje krevní srážlivost, což zase uvítají lidé s křečovými žilami. Můžeme si tak pochutnat a zároveň si prodloužit život.
Do naší země přinesl mnohé odrůdy dobrého červeného vína Karel IV. "Král Karel s Buškem z Velhartic...," jistě pamatujete ze školy.
Také Rudolf II. se zasloužil o rozvoj dobrého moku. Nepřímo také tím, že v jeho době zde bylo hodně Italů, kteří si, jak známo, na kvalitní víno potrpí. Jinak k nám první „hlavy“ přinesli s největší pravděpodobností římští vojáci.
Nejkvalitnější červená vína rostou na vápencích. Ty jsou u nás, jako pozůstatky moře, hlavně na jižní Moravě, na Pálavě...
Jaké červené víno je u nás nejrozšířenější?
Největší plochu u nás zabírá Svatovavřinecké. To není příliš náročné na polohu a složení půdy.
Proč se tak vlastně jmenuje?
Sv. Vavřinec byl mučedník, během jeho smrtelných muk zmodraly bílé hrozny na vinném keři. Proto má tak nádhernou „krvavou“ barvu. Není ovšem nejjemnější, mívá více kyselin i tříslovin.
K čemu se podává červené víno?
Platí, že k paštikám, pečené drůbeži, skopovému, hovězímu, divočině, grilovanému vepřovému. Svatovavřinecké se hodí i k těstovinám a pizze.
Záleží na vašich chuťových pohárcích, každý může mít oblíbenou jinou odrůdu. Musím s radostí konstatovat, že i u nás je znát odklon od sladkých vín směrem k vínům suchým. Roční spotřeba průměrného Čecha je 16 litrů vína.
Jak má probíhat konzumace vína během celého večera?
Začíná se vínem odrůdovým, nebo odrůdovým s přívlastkem – kabinetem, pokračuje pozdním sběrem či výběrem z hroznů.
Přesně v tomto pořadí víno stoupá v žebříčku kvality. Počítá se s množstvím cukru v hroznech, ze kterých bylo vyrobeno.
A jak na to jde znalec?
Po otevření bychom měli přivonět ke špuntu, který musí být neporušený. Podle toho poznáme, zda víno není zkažené. Špunt nesmí být plesnivý a musí být na něm znát, kam sahal nápoj – nesmí být totiž suchý. To by svědčilo o špatném skladování.
Červené víno se podává „vydýchané“ – mělo by asi hodinku odpočívat. A zde platí zásada – čím starší víno, tím delší doba na vydýchání.
Nalévá se do hlubokých širokých skleniček, nahoře zúžených jako tulipán, ale pouze do 1/3.
Není to projevem šetrnosti, ale naopak – víno má více místa na vydýchání.
Skleničku držíme za stopku – podíváme se na obsah proti světlu (nejkrásnější je ve svitu svíčky), kocháme se jeho barvou, proto s ním ve skleničce kroužíme (už víte, proč nemá být sklenička moc plná?). Vůně vína nám stoupá přímo do nosu.
A teď nám zbývá jen zlehýnka se napít – pokousat, poválet víno po patře… (špička jazyka je citlivá na sladké, strany na kyselé, kořen na hořké chutě. Třísloviny působí svíravým dojmem na dásních)
Zrak i čich už si užily – teď ještě chuť … tak polkneme…
Na zdraví…
Nový komentář
Komentáře
Jéé, svatovavřinecké mám moc ráda. :-) Celkově si v poslední době docela potrpím na kvalitní červená vína. S tím rozlišováním, jaké víno je kvalitní a jaké ne je to občas těžké, ale většinou platí, že vína z menších vinařství bývají podstatně kvalitnější, než ta z velkovýroby. :-)
lether...zakusek ne-e...to jsem psala, ze to bylo mnam...:)
a hrusky ke goude jsou uplne uzasne...a k vinu taky...nakrajene na male kosticky...zkus to...:)
L_B: goudu ANO, ale hrušky a zákusek k vínu? To bude průůůůůůůůů
tak jsme si prave otevreli sedmicku bileho, nakrejeli goudu a hrusticky a
A druhů vína je nespočet…Je víno; alkoholizované, archivní, bezduché, Božíhodové, buclaté, buketní, burčák, delikátní, dezertní, divoké, dlouhé, dobré, drsné, druhák, dřevité, esence, exportní, extra suché, fádní, falšované, filtrované, galované, grůl, hladké, hotové, hravé, hroznové, hubené, impregnované, jadrné,jemné, kabinetní, klackovité, klasické……tyjooo….těch druhů je hafo .
Ráda si čtu knížky o vínu, zrovna tak jako víno ráda piji .
….takže… jak je to? „Vínečko červené, ty si moje šecko, keby som ťa nemal, plakal bych ak dzecko.“
Podle zkušenosti se mi hlas po víně určitě vždycky vylepší - když už se všichni opijou natolik, že to nikdo nevnímá
s tim hlasem potvrzuju...ja jsem taky prolila hrdlem nekolik demizovnu...a vysledek je takovy, ze kamarad se vyjadril, ze "sice zpivas hezky, ale nikdo jiny s tebou uz zpivat nemuze"...
„A jednoho dne vody opadly a archa Noemova přistála na stráních Araratu. Noe vystoupil z archy a do ještě vlhké země vsadil proutek révy. Z proutku vyrostl keř révy vinné a vydal své ovoce. Šťáva ze sladkých hroznů vykvasila a ejhle, nové víno bylo na světě."
Pak přišli barbaři a nacpali je do krabic .
L_B: slivovice je přírodní penicilín, kudy teče, tudy léčí....ale taky jen štamprdlička...jinak ouvej ouvej játříčka....
Léthé: ...hlavně mužů....jsem psala
a taky vinaři říkají, že hodnotnější víno je červené, že bílé se dá snadněji pančovat
červené je dražší, proto někdy bílé barví!!! je to švindl
dá se jednodušše poznat - kápnout na papír -jak kapka schne, u červeného je stejnoměrná, u barveného má okraj a potom střed, jak se tam barvivo stáhne....doufám, že jsem to nepopletla
kubikm...to u nas dela dobry hlas slivka
kubikm: S tím hlasem je to ptákovina . Věř mi….určitě bys věřila ,kdybys mě slyšela zpívat .
Andula: zprubneme?
kubikm: mně by neudělala hezký hlas ani demižón
potom ještě jedna zajímavost - víno dělá hezký hlas, hlavně u mužů...třeba Slovácko...tam je skoro každý dobrý zpěvák....
Vivian: je to určitě alergie...je popsaná třeba na bzeneckou lipku...nebývá na tramín...možná nějak ty pyly....
Léthé: a o růžovém nic
já se ptala vinařů, cože to je za sortu, že z ní je růžové
je to na pohled červené víno, ale maso má bílé, jen vlastně ta šlupka je červená...proto výsledná barva je růžová, ale charakter vína je bližší tomu bílému....
Vínečko bílé, si od mé milé,
budu ťa pít, co budu žít, vínečko bílé,
budu ťa pít, co budu žít, vínečko bílé.
Vínečko rudé, si od té druhé,
budu ťa pít, co budu žít, vínečko rudé,
budu ťa pít, co budu žít, vínečko rudé.
Vínečka obě, frajárky moje,
budu vás pít, co budu žít, vínečka obě,
budu vás pít, co budu žít, vínečka obě.
kubikm: No jo..no jo..í ý se mi pletou . A co se týče růžových vín, nějak je nevyhledávám. Prostě když si mohu vybrat, určitě si vyberu červené. Růžové je pro mě něco jako, „ani ryba, ani rak“.