Dlouhé lednové dny nám ubíhají pomaleji než ty prosincové, ačkoli den se pomalu prodlužuje a nestmívá se tak brzy, večery jsou přesto dlouhé. Na mnohé z nás dolehla únava, kterou zaháníme různými způsoby. Zkuste spojit příjemné s užitečným a nalijte si sklenici červeného vína!

cervene

Každá sklenice červeného vína obsahuje až dvě stě různých fenolických látek. Nejdůležitější z nich, resveratrol,má velmi příznivé účinky na lidský organismus. Výzkumy prokázaly, že resveratrol účinně chrání srdce a celý cévní systém a navíc ovlivňuje kladně metabolismus lipidů. A to je skvělá zpráva i pro ty z nás, které zajímá zdravý životní styl.

Francouzský paradox

Možná jste už slyšela o tak zvaném „francouzském paradoxu“. Francouzi, ačkoli jsou známí tím, že se nevyhýbají konzumaci tuků (například v podobě svých milovaných sýrů), alkoholu, a dokonce jsou vášniví kuřáci, trpí srdečními chodobami až třikrát méně než Američané. V čem spočívá jejich tajemství? Kromě jiného také v oblibě červeného vína, jehož konzumací napomáhají svému metabolismu i lepší kondici cévního systému.

Tento fenomén poprvé odborně popsal irský lékař Samuel Black už v roce 1819. Podle údajů FAO (Food and Agriculture Organization) z roku 2002, průměrný Francouz zkonzumoval denně 108 gramů živočišných tuků, zatímco průměrný Američan zkonzumoval jen 72, tedy rozdíl je 50 procent. Francouzi jedí čtyřikrát více másla, o 60 procent více sýrů a téměř třikrát více vepřového masa. Nicméně, podle údajů britské Heart foundation, v roce 1999 počty úmrtí z důvodů akutních srdečních příhod mezi muži ve věku 35–74 let byly 230 na 100 000 lidí v USA ale jen 83 na 100 000 ve Francii.
Za primární faktor tohoto trendu byla považována vysoká spotřeba červeného vína ve Francii, což následně urychlilo značný nárůst poptávky po červeném víně v USA.

Zdroj: wikipedia

Tak na zdraví!

Červené víno s francouzskými kořeny od českého vinaře

Skvělá červená vína můžete koupit od českého vinaře, Jiřího Horta, který svá vína připravuje z révy, jež roste na svazích jihofrancouzského Languedocu. Unikátním spojením polohy vinic a moravské péče znojemnského vinaře vznikají vína z řady HORT FRANCE, která zaujmou všechny milovníky červeného vína. Vybrat si můžete vína z řady Nature (odrůdově 100% Merlot), z řady Selection (70 % Merlot a z 30 % Syrah) či z vlajkové lodi Hortových červených vín, Premium (60 % Syrah, 40 % Grenache).

hort

Foto: www.vinohort.cz
Zdroj: tisková zpráva,  www.ulekare.cz

Reklama