ZAHRADA

Péče o zahradu volně navazuje na tu červnovou, takže:

 

Zas ty růže!

Pořád pečlivě odstraňujeme odkvetlé květy, tím podpoříme růst dalších. U pat rostlin často rostou plané výhony, vypadají spíš než jako růže jako šípek. Ty nemilosrdně odlomte. Také prohlédněte listy a případně zabojujte proti chorobám.

 

Nejen pivoňky chtějí jíst - Vřes!

Je čas na přihnojování pivoněk. Jedna rostlina potřebuje zhruba 30 g plného hnojiva. Ač je na jejich květ ještě brzo, přihnojujte i vřesy a vřesovce, na podzim se vám odvděčí krásnými květy. Hnojíme též trávník a pokračujeme v občasné vydatné zálivce (10-20 l na metr čtvereční) a sekání.

 

Zalévání je teror

Červenec bývá nadmíru horký, a tak rostliny velmi trpí. Hlavně letničky na záhonech. Nezapomínejte na ně a pozdě večer či ještě lépe brzy ráno je vydatně zalijte. Pouze ke kořenům a snažte se vyhýbat namokření listů.

Při déletrvajícím suchu zalijeme větším množstvím vody i angrešty, rybízy, které v této době mají vrchol své sklizně.

 

Přesazujeme

V červenci přesazujeme kosatce, a to jednou za 3-5 let. Vyjmeme je z půdy, z oddenku odřízneme starší části. V ruce by nám měla zůstat jen olistěná část s kořeny. Řezné rány zasypeme dřevěným uhlím, listy zkrátíme asi na 15 cm a zasadíme na záhon.

Vybíráme místo, kde kosatce delší dobu nerostly, jen tak nám porostou krásně. Sázíme je mělce, tak, aby část oddenku vyčnívala nad půdu.

 

Cibule zraje

Některé cibule jsou již zralé, a tak je vytáhneme ze země a necháme ležet na záhoně, kde doschne a uzraje.

 

Jahodníky

Jahodníky v tuto dobu probíráme, odřezáváme nové výhonky (případně množíme), odstraňujeme staré listy a pohnojíme! Nejlépe speciálním hnojivem na jahody či nějakým kombinovaným hnojivem.

 

DOMA

 

Mšice jako dojné krávy mravenců

Stejně jako na zahradě i doma, tedy přesněji na oknech a balkonech, můžeme v tuto dobu bojovat se mšicemi. Jakmile se usadí na rostlinách, velmi rychle se množí. Je-li jich zatím jenom pár, někdy pomůže sprcha vody či ekologické postřiky na bázi oleje.

Účinné jsou pak i insekticidy, a pokud se chcete vyhnout chemii, pak se dají mšice zničit i larvami zlatooček či slunéček. Speciální biologické nepřátele koupíte ve specializovaných obchodech nebo na internetu.

 

Pokud se na kolonii mšic dostanou mravenci, je prohráno. Mravenci je hýčkají a chrání, protože se živí sladkou šťávou, kterou mšice vypouštění – tzv. medovicí…

V tom případě sáhněte po zbraních silnějšího kalibru – olej nepomůže…

 

Hnojíme balkonovky

Balkonové rostliny dále pravidelně hnojíme a často podceňované je jejich občasné očištění, prohlédněte, zda nejsou napadeny škůdci a odstraňte odkvetlé a zaschlé listy.

 

Petúnky vyžadují střih

Koncem července je vhodné odstřihnout odkvetlé výhonky petúnii a pohnojit tekutým hnojivem speciálně pro ně. Podpoří se tím druhá vlna poupat a kvetení.

 

Muškáty množíme

Nařežeme z nich řízky 10-15 cm dlouhé a v substrátu na světlém místě necháme zakořenit. Za několik týdnů se krásně rozrostou.

 

Sklízíme bazalku

V tuto dobu těsně před květem sklízíme bazalku, případně jiné bylinky. Jejich aroma je nejintenzivnější.

 

Krize pro citrusy

Citrusy v této době zažívají výživovou krizi. Pokud na nich objevíte žluté zbarvení listů, začněte zalévat měkkou dešťovou vodou a přihnojte je speciálním hnojivem na citrusy, patrně jim chybí hořčík.

 

Přeji krásný červenec!