Velkorysé dokumentární portréty Soni Červené, Charlotty Garrigue a Hermíny Týrlové i nová řada oblíbeného docu-soapu Čtyři v tom. Česká televize připravuje 187 nových dokumentárních projektů. Zaměří se, mimo jiné, také na silná sociální témata – přinese dokumentární seriál o životě za zdmi vězení, časosběrný snímek o tom, jak složité je opustit dětský domov a srovnat se s realitou „dospělého světa“ nebo cykly o rodinách v krizi i mužích jako obětech domácího násilí.

„Dokumentární formáty tvoří téměř polovinu ze čtyř set nových projektů, na kterých Česká televize začala v loňském roce pracovat,“ říká generální ředitel Petr Dvořák a dodává: „Toto číslo není jen dokladem toho, jak důležitou roli dokument v tvorbě a vysílání České televize hraje, je to i důkaz, že za námi přicházejí autoři s dobrými náměty a zajímavými látkami, které stojí za to zpracovat, protože přinášejí něco nového. Je to dobrá zpráva pro nás a především pro diváky.“

Po snímcích Magický hlas rebelky a Věra 68 uzavře režisérka Olga Sommerová portrétem pěvkyně Soni Červené svůj dokumentární triptych o významných ženách 20. století. Premiéra dokumentu Červená se uskuteční v rámci programu mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro, jehož generálním mediálním partnerem Česká televize je. „Její život byl plný zvratů. Poměry ji vyhnaly do emigrace a byla na dlouho vymazána z kulturní paměti naší země. Jako mnoho jejích vrstevníků tím vším proslulá pěvkyně prochází s noblesou, grácií a životní moudrostí,“ říká o pěvkyni Červené kreativní producentka Alena Müllerová, v jejíž tvůrčí producentské skupině film vzniká.

sona cervena

sona cervena

Průkopnice animované tvorby Hermína Týrlová zásadním způsobem ovlivnila podobu českého filmu. Je jí věnován další z velkých dokumentárních portrétů. „Je to poprvé, co Česká televize tak podrobně mapuje tvůrčí pozůstalost po Hermíně Týrlové. Zmapování filmů, hrubých materiálů z natáčení, fotografií i korespondence, které dosud nikdo neviděl, tak obohatí archiv zlatého fondu české kinematografie,“ říká kreativní producent Martin Polák k filmu Hermína Týrlová – první dáma českého animovaného filmu.

hermina

Trojici portrétů významných žen doplní dokument s hranými prvky režiséra Josefa Císařovského Charlotta, který vypráví o osudovém setkání dvou osobností, jež změnily dějiny naší země – Charlotty Garrigue a Tomáše Masaryka. V dokumentu bude účinkovat také jejich pravnučka Charlotta Kotíková. „Masaryk o Charlottě napsal, že bez ní by si nebyl ujasnil smysl života a svůj politický úkol,“ říká kreativní producent Petr Kubica a pokračuje: „Masarykovi patřili ve své době k moderním rodinám. TGM se zajímal o ženskou otázku a Charlotta, jíž byla emancipace vlastní, ho v této oblasti velmi ovlivňovala.“

gariggue

Další připravované dokumenty se z velké části zaměří na aktuální, společenská témata a sociální problémy.

V oblíbeném docusoapu Čtyři v tom se autoři v nové řadě zaměří na roli otců a mužů v péči o dítě. Mužům, tentokrát jako obětem domácího násilí, se bude věnovat i film s pracovním názvem Z lásky nenávist II. Tvůrci časosběrného dokumentu Rovnýma nohama zase na ploše osmi let sledovali děti z dětských domovů na cestě k dospělosti. Pětidílný seriál Uzamčený svět pak na půdorysu příběhů „čerstvých“ vězňů nabídne průřez současným systémem nápravné péče.

Reklama