Pole plné červených vlčích máků, to je doslova pastva pro oči. Tato rostlinka je nejen krásná na pohled, ale také různými způsoby využitelná. A bohužel i zneužitelná. V rozkvětu je právě v těchto letních měsících.

Na první pohled velmi krásná rostlinka

mák

Vlčí mák je jednoletá 20 až 90 cm vysoká rostlina, rostoucí v celé Evropě, vyjma nejsevernějších oblastí, dále pak také v Malé Asii a v severní Africe. U nás se vyskytuje zejména v teplejších, jižních částech republiky.
Květy vlčího máku jsou až 10 cm široké, většinou skloněné, mají zelený kalich a červené korunní plátky na bázi s černou skvrnou. Plod je lysá, obvejčitá tobolka. Tato na první pohled velmi krásná rostlinka kvete od května do srpna.

Použitelná část

mákZ rostliny je využitelný květ. Sbírají se korunní plátky z právě vykvetlých květů, které se suší ve slabé vrstvě, aby se nezapařily. Plátky se sbírají utrhnutím najednou a trhají se za suchého počasí dopoledne. Jsou velmi choulostivé a za vlhka fialoví, proto se musí sušit velmi rychle. Pokud je budete sušit uměle, teplota nesmí překročit 40 °C.
Sušené květy vlčího máku se používají jako slizovitý prostředek proti kašli, při nemocech z nachlazení, zánětech dýchacích cest a velmi účinné jsou zejména u dětí při zánětu průdušek a plicních nemocech.
Květní droga červeného máku je součástí mnoha čajů a sirupů, které se podávají při chřipkových onemocněních, aby ulehčily odkašlávání.

Zajímavosti

Vlčí mák má mnoho krásných lidových názvů, jako: ohníček, červánčí, Maková panenka, panenka, pleskánek a další.
Ovšem mák, který známe třeba z makových buchet, není vyroben ze semen tohoto druhu, nýbrž jeho příbuzného máku setého, ze kterého se vyrábí také opium.

Spi, nebo ti uvařím odvar z makovic

Jak bylo zmíněno, zdrojem opia je mák setý. Opium se získá mělkým nařezáváním zelených makovic. Z řezů prýští bílá, mléčná šťáva, která na vzduchu rychle zasychá a hnědne. Z jedné makovice se získá 0,05 gramu surového opia.
Asi čtvrtinu hmotnosti opia tvoří alkaloidy, přírodní dusíkaté látky zásaditého charakteru, které mírně tiší bolest a způsobují uklidnění. Při předávkování se otrava projevuje zvracením, únavou, bolestí břicha, v těžších případech se dostavují křeče a bezvědomí.
Až do 19. století bylo užívání opia celkem běžnou záležitostí. Ať už formou kouření, nebo ve formě čajů na uklidnění. Opium se dokonce přidávalo i do piva, nebo dávalo se zlobivým dětem na uklidnění, či aby celou noc spaly..
My dnes našim zlobivým dětem raději pustíme na uklidnění pohádku o příbuzné - Makové panence :)

Příště: Pěstování leknínů :)

použitý zdroj: botanika.wendys.cz

Přečtěte si také:


Strašidelná soutěž, úkol č.4. - číslo 12