shus.jpg
Foto: Shutterstock

O tom, že barvy dokážou ovlivnit emoční rozpoložení člověka i jeho fyzický stav, věděly už prastaré národy. Tyto poznatky pak využívaly v léčitelské praxi, intuitivně a na základě předávaných zkušeností. Také vy sami jste už jistě mnohokrát na vlastní kůži zažili, že ne každý den máte náladu třeba na červené tričko, že se odlišně cítíte v oranžové místnosti než v pokoji vymalovaném na modro, anebo že vám jinak chutná z růžového než ze zeleného talíře. Barvy jsou zkrátka mocné svým nenápadným způsobem a v životě nás mohou ovlivňovat hned na více úrovních. Fenoménem barev se zabývá colorterapie, což je do jisté míry „léčba“ vibracemi jednotlivých barev.

Barva jako taková je pouhou „vlastností“ světla, respektive tělesa (látky), z něhož světlo vychází. Barvy jsou tedy v konečném důsledku jen různé formy bílého světla. Barevně pak vnímáme podle toho, jaké světelné spektrum je předmět schopen pohltit, a jaké naopak odráží.

Je dokázáno, že barvy jsme schopni „vidět“ nejenom prostřednictvím zraku. Barvy také cítíme a náš organismus na ně specifickým způsobem reaguje. Dokladem toho je třeba experiment s nevidomým člověkem v různě vymalovaných místnostech. Dotyčný se nejenže jinak cítil v modrém pokoji než v oranžovém, ale reagovalo na to i jeho tělo prostřednictvím tělesné teploty. V modrém pokoji po relativně krátkém čase tělesná teplota testované osoby klesla, v oranžovém se zvýšila. A to navzdory tomu, že místnosti byly vytopené úplně stejně.

Věděli jste, že se nerodíme s okamžitou schopností vidět barevně? Tu získáváme až postupně a v přesně stanoveném pořadí. Novorozenec zpočátku dokáže vnímat pouze červenou, oranžovou, žlutou a zelenou barvu. Až časem se jeho vidění obohatí o fialovou, modrou a další barvy.

Obecně platí, že teplé barvy jsou rozpínavé, podněcují k aktivitě, zahřívají tělo a povzbuzují činnost jednotlivých orgánů. Vyvolávají dobrou náladu a pohodovou atmosféru. Pokud je jich ale příliš, mohou nás dráždit. Chladné odstíny jsou naopak zklidňující, tlumí, ochlazují a vyvolávají útlum tělesných funkcí. Je-li jich ale moc, můžeme pocítit až příliš velký útlum, anebo nudu. Barvy jako bílá a černá pak patří do skupiny neutrálních barev.

Pokud jde o zdraví a tělesné reakce, mají jednotlivé barvy následující účinky:

Červená

60b8b1195fd44obrazek.pngČervená má na lidský organismus výrazně stimulující účinek. Vibrace této barvy zrychluje srdeční tep, podporuje činnost jater, zvyšuje krevní tlak, tělesnou teplotu i rychlost dýchání. Pomáhá při tvorbě adrenalinu, využívá se při chudokrevnosti, chronickém nachlazení, kloubních potížích a mírnění depresí.
Foto: Shutterstock

Zelená

60b8b124deb0bobrazek.pngZelená je barvou regenerace a ozdravných procesů, nabírání sil a souznění s přírodními zákonitostmi. Barva pomáhá při léčbě psychického vyčerpání a sklonů k hysterii. Tiší nervový systém, má relaxační účinek a pomáhá během zotavování ze syndromu vyhoření. Užitečná bývá také při léčbě migrén. Zelená disponuje schopností zklidňovat tu část mozku, která řídí pohybové funkce. Optimalizuje oční tlak, pozitivně ovlivňuje bystrost vidění, snižuje krevní tlak a podporuje vylučování tělesných šťáv.
Foto: Shutterstock

Modrá

60b8b136b4bc9obrazek.pngModrá barva uvolňuje a inspiruje. Zklidňuje srdeční tep, snižuje a prohlubuje rytmus dýchání a pomáhá s nespavostí. Mírní bolest a návaly horka, reguluje činnost štítné žlázy, urychluje hojení ran, mírní záněty a podporuje tvorbu bílých krvinek. Vhodná je také při astmatu a různých alergiích. Má vliv na krk, aktivuje komunikaci a tlumí trému.
Foto: Shutterstock

Žlutá

60b8b146da830obrazek.pngZklidňuje podrážděné nervy, zlepšuje náladu, tiší splíny a umí rozproudit komunikaci správným směrem. Zahřívá a povzbuzuje, zvyšuje výkon a chuť učit se. Podporuje navazování kontaktů, kreativitu a jasné uvažování. Napomáhá tělu s vylučováním toxinů. V rámci colorterapie se mimo jiné uplatňuje při ledvinových potížích, nemocech střev, jater a žlučníku.  Pomáhá také při hojení a zlepšuje stav kůže.
Foto: Shutterstock

Červená, oranžová a žlutá aktivují levou mozkovou hemisféru a zlepšují vidění na blízko. Naopak modrá a fialová aktivují pravou mozkovou hemisféru a bystří vidění na dálku. Zelená barva aktivuje a integruje pravou i levou hemisféru a podporuje vidění na blízko i do dálky.

Oranžová

60b8b15d42199obrazek.pngOranžová povzbuzuje chuť k jídlu, zrychluje metabolismus, dodává energii a podněcuje optimismus.  Využívá se proto jako podpůrný prostředek při léčbě depresí. Barva optimalizuje krevní oběh a umí pomoci lidem, kteří ráno špatně vstávají. Podporuje léčbu traumat, závislostí a dlouhotrvajícího smutku. Ozdravně působí na játra, tlumí křeče, mírní zácpu a zvyšuje ženskou plodnost.
Foto: Shutterstock

Fialová

60b8b16a05030obrazek.pngFialová je barvou duchovního růstu. Prohlubuje meditaci a duchovní růst. Na fyzické úrovni dokáže stimulovat slezinu a povzbuzuje lymfu. Léčí deprese, padání vlasů a migrény.
Foto: Shutterstock

Růžová

60b8b2c8b4ab1obrazek.pngRůžová aktivuje hormonální systém, posiluje imunitu, tiší migrény a těhotenské nevolnosti. Léčí srdce, a to na fyzické i emoční úrovni. Růžová barva harmonizuje, navozuje duševní pohodu a pochopení. Mírní negativní emoce, zahání černé myšlenky a v kombinaci s homeopatií a psychoterapií je vhodná během léčby traumat z dětství (zejména u žen).
Foto: Shutterstock

Bílá

60b8b2d2cbd37obrazek.pngNapomáhá při virových onemocněních, má čistící účinek a urychluje vyplavování toxinů z těla. Na psychické úrovni podporuje přijetí zásadních změn a umožňuje nahlédnout na události z jiného úhlu a v jasnějším světle.
Foto: Shutterstock

Zdroj: Základní kniha o barvách – Inge a Gerd Schillingovi, cleareyesight.info, barevnestranky.cz

Reklama