Již tuto neděli nám nastane adventní čas. O zvycích a původu tohoto období bylo již na stránkách Ženy-in napsáno mnoho. Já sama mám tuto dobu snad raději než samotné vánoční svátky, je to totiž doba radostného těšení, doba příprav, zdobení, vymýšlení překvapení a tajného spiklenectví, co nachystat pro své drahé. Žádné jiné období nemá takový náboj.

Je to čas, kdy na své blízké, kterým chceme udělat radost, myslíme víc než kdy jindy… Počítám dny, kdy vytáhnu krabice s vánočními věcičkami a budu chystat náš domek na slavné svátky… Na stůl si dáme adventní věnec s červenými svíčkami, navzdory všem módním trendům se vždy nakonec vrátíme k těm červeným.

Červená je pro mě zkrátka barva Vánoc. A také barva základní čakry, která se nachází na dolním konci páteře a jež nás spojuje s fyzickým světem. Je to barva energie a aktivity. Do jejího působení patří budování vlastní existence, stejně jako sexualita a schopnost přežití. Červená oživuje a hřeje, signalizuje vitalitu a odvahu.

red

Nedávno mi  přišla internetová nabídka s vánoční výzdobou - adventní věnec, do kterého byly zakomponované drahokamy. Přišlo mi to neskutečně kreativní (byl to jeden čarodějnický obchůdek), a tak jsem si řekla, proč to letos neudělat trochu jinak než tradičně - šišky, ořechy a tak…

red

Inspirována touto nabídkou vyhledala jsem si kámen, který si do věnce zakomponuji, a bude (jak jinak) červený. :-)

redMezi adventní výzdobou kromě již zmíněného věnce v našem domově také nesmí chybět adventní kalendář. Když byla malá moje dcera, byly to pytlíčky s vyšitými číslicemi, když se k nám přidal můj syn, pořídili jsme dřevěnou mašinku s malinkatými šuplíčky, do kterých se dávají drobné dárečky. Je pravdou, že adventní kalendáře jsou tahem spíše obchodním než duchovním, ale pro moje děti to byl a je artefakt, bez kterého by tento čas byl o něco chudší, a nejde jen o ty miniaturní  dárečky, ale o to překvapení a úžas, o to kouzlo… Jeden rok jsem podlehla synovu naléhání a místo dárečků v dřevěné mašince jsem mu pořídila Lego adventní kalendář, a můžu vám upřímně říct, překvapil mě, když tehdy vybral poslední okénko s dárečkem ze známé stavebnice, pověděl mi, že příští rok by si přál zase tu dřevěnou mašinku plnou překvapení.

red

Nastává nám všem adventní čas. A to je doba, kdy to všechno začíná, toužíme zažít jen samé hezké věci, chceme, aby vše kolem nás zářilo štěstím a pohodou, aby oslava svátku Velké noci byla ta nejlepší, jaká může být. A já už půjdu pro tu naši dřevěnou mašinku plnou 24 šuplíčků, aby ty moje děti (24 a 14 let) věděly i letos, že na ně myslím s překvapením, i když už na Ježíška dávno nevěří. :-) 

Reklama