Spustila se mu červená. Tekla jí malinovka. Zahrál si na klauna. To jsou běžná lidová označení pro krvácení z nosu (epistaxi). Oč se vlastně jedná? Proč k němu dochází?

 

V dětství, kdy drobné cévy nosní sliznice bývají křehké, je krvácení z nosu poměrně běžný jev, takže není třeba se příliš znepokojovat. Méně často se tato obtíž objevuje v dospělosti, ale může se znovu opakovat ve stáří. Krvácení z nosu lze snadno léčit domácími prostředky a tradičními postupy.

Ke krvácení z nosu dochází, když jedna nebo více cév uvnitř nosu praskne. Nejčastější příčinou bývá drobná oděrka. Může to být způsobeno úderem do nosu nebo do hlavy, opakovaným kýcháním nebo čištěním nosu a smrkáním. Také onemocnění horních cest dýchacích může vést k poškození cév v nose.

Topení v bytě vysušuje nosní sliznici a někdy způsobuje drobné krvácení. Ve vzácných případech je krvácení z nosu příznakem skryté nemoci, jako je vysoký krevní tlak nebo trombóza.

Prevence
Trpíte-li krvácením z nosu, jezte potraviny bohaté na vitamin C a flavonoidy.

První pomoc
Posaďte se a mírně se předkloňte. Dýchejte ústy a stiskněte na 10–15 minut nos (nosní křídla). Jestliže vám činí potíže držet si nosní dírky prsty, vezměte dvě dřevěné špachtle a spojte je gumičkou (asi v jedné třetině odshora). Přiložte je na nos tak, abyste stlačili nosní dírky z obou stran. Pomalu uvolňujte nosní dírky. Pokud krvácení neustalo, stiskněte je znovu na 10 minut.

Dále se doporučuje přiložit chladné obklady na čelo a zátylek k navození lokální vazokonstrikce (místní smrštění cév). Po uvolnění je dobré lehce vysmrkat vzniklé koagulum (zaschlý krevní škraloup) a vypláchnout nos vlažnou vodou. Následně se doporučuje po dobu cca 5 dnů postižený nosní průduch v oblasti přední části přepážky promazávat vatovou štětičkou namočenou například do stolního oleje, aby se zamezilo recidivě krvácení. 

Kdy jít k lékaři na ORL (ušní, nosní, krční)?

- krvácení trvá déle než 30 minut

- došlo k velké ztrátě krve

- trpíte častým krvácením z nosu

- máte vysoký krevní tlak
- krvácíte z nosu po úrazu hlavy

- krvácení z nosu je spojeno s bolestí hlavy


Stalo se vám někdy, že se vám spustila krev z nosu? V jaké situaci? Po námaze, sportu, při úporné bolesti hlavy, bez zjevné příčiny? Víte, že aspirin a příbuzné léky "ředí" krev a jejich užívání je v tomto případě velmi nebezpečné? I nízká srážlivost krve by mohla vážně ohrozit pacienta s krvácením z nosu (s jakýmkoliv krvácením). Jak postupujete, pokud se vám spustí z nosu krev?
Reklama