Podle slov zkušených psychologů v nás může každá kombinace barev v místnosti vyvolávat různé náladové aspekty

Světlé barevné odstíny vesele volají a zjasňují prostor. Temné odstíny působí tísnivě a utlačují odraz světla.

 

Pestré a syté barvy ovlivňují city a oživují prostor. Lomené barvy uklidňují, a nakonec jemné - kontrastní prostor vyvažují.

MOJMÍR RANNÝ, ARCHITEKT A DESIGNÉR:

 

„Červená je ta nejpříjemnější barva, co znám. Teplo, přítulnost, jistota jasně daných vztahů, signál, cesta, jednoznačnost. Její role v designu je zejména zvýraznění a zjednoznačnění tvarů, upoutání důležitosti na daný prvek, který hraje v interiéru dominantní roli.

 

Používání červené v interiérech vnímám poslední dobou čím dál intenzivněji. V porovnání s minulostí se červená v současnosti dosti využívá a tyto vlivy z Mexika či Maroka jsou čím dál zřetelnější.

 

Já sám moc rád červenou v interiérech využívám, až si musím kolikrát dávat pozor, aby se to nepřehnalo.

 

Tam, kde je červená, je vždy náboj, vzrušení, které příjemně navozuje atmosféru, a pokud jsou použity tóny v tmavších valérech, tak toto prostředí i uklidňuje. Jen slabší a vystrašení jedinci mohou mít problém s červenou. Pro nezdravého a bojácného člověka může být červená problém.“

 

 

 

Červená, žlutá a modrá jsou tři výchozí barvy. Jejich kombinací se vyvíjí další odstíny, nazývané doplňkové - fialová, zelená, oranžová.

 

Červená patří k teplým barvám, kromě ní též oranžová a některé odstíny žluté. Vyvolávají dojem tepla, jsou živé a povzbuzující. Pro svoji aktivitu a dynamičnost jsou vhodné do místností, které jsou převážně chladné a mají okna situována na sever a severozápad.

Červená údajně vyvolává podrážděnost, vedoucí k výbuchům hněvu, vzbuzuje pocity živočišné vitality a dramatického napětí. Proto by se asi nehodila do ložnice. Vymalujete-li si červeně ložnici, buď budete obtížně spát, nebo pak budete mít hodně dětí.

Jste-li příznivcem  červené, potom je vhodné využít ji ve společenských místnostech, kde naopak přispěje k šíření přátelské atmosféry, v kancelářích podněcuje k intenzivní práci. Pokud vymalujete stěny třídy na červeno, děti budou ještě aktivnější. Červená barva je bude stimulovat, protože vytváří silné aktivní energie.

Kombinace červené se zelenou prý působí povzbudivě, rumělka působí vznešeně a něžně, purpur dodá prostoře důstojnosti a nachový odstín vznešenosti.

Opticky červená barva zkracuje vzdálenost. Díky jejímu charakteru je třeba použití v interiéru pečlivě promyslet, uplatnit ji v menším měřítku na jednotlivých částech zařízení nebo na doplňcích. Ladí s modrou a zelenou.

Použití oranžové a červené (teplé barvy) v interiéru nebo použití prvků zvýrazňujících interiér, jako svíčky se svým jemným nevtíravým světlem, zvyšují intimní efekt například při večeři.

 

 IGOR PŘEROVSKÝ, VICEPREZIDENT PRO ZNAČKU A KOMUNIKACI, OSKAR O ČERVENÉM DIZAJNU ZNAĆKY OSKAR

„Když jsme v roce 2000 pracovali na naší identitě a značce, všichni experti nám doporučovali nepoužít červenou jako základní barvu. Měli pocit, že by na českém trhu mohla evokovat negativní a nepříjemné asociace spojené s komunizmem.

Ale červená je v první řadě pozitivní barvou a my jsme potřebovali vytvořit jasnou identitu pro novou značku. Oskar se neustále snaží měnit konvence a riskovat, a tak bylo naším cílem překonat tento předsudek a pomoci červené, aby se pro Čechy stala něčím novým, svěžím a vzrušujícím. Myslím, že jsme svého cíle dosáhli, soudě i podle toho, že řada firem se Oskarem inspirovala a stále častěji používá červenou ve své komunikaci.