Venku konečně začalo krásné počasí a většina z nás, co má balkon či terasu, toho plně využívá.

Mít balkon rozkvetlý nejrůznějšími květy či terasu osázenou kontejnery s ministromky, keříky či květinami, to je balzám pro duši snad pro každého.

Aby to skutečně byla oáza, ve které se člověk uvolní a zarelaxuje, je potřeba o tuto oázu správně a často pečovat.

 

Balkon a terasa

 

Zalévání, přihnojování, kontrolování škůdců a pravidelné odstraňování zvadlých a odkvetlých částí rostlin, patří ke každodenní péči. Odkvetlé květy by se měly odstraňovat proto, aby si rostliny nadále udržely plný květ.

Rostliny by se měly zalévat nejlépe ráno, kdy listy rostlin přes den stačí oschnout. Pokud by se zalévaly večer, přes noc by listy pořádně neoschly a mohly by se tvořit houbové choroby.

Aby byly balkonovky pěkně košaté, je třeba občas zaštípnout konce výhonků.

 

Také kuchyňské bylinky, jako je bazalka, oregáno, petržel, atd. se lépe rozkošatí, když se budou průběžně sklízet čerstvé výhonky.

Mladým stromkovitým rostlinám s kmínkem by se měla poskytovat opora, aby hlavní výhon rostl rovně. Všechny listy a postranní výhony rašící na kmínku by se měly odstraňovat.

Nádobové rostliny by se měly hnojit jednou za 14 dní a měly by se důsledně dodržovat dávky doporučené výrobcem.

 

Pokud pěstujete rajčata a chcete, aby bohatě plodila a měla aromatické plody, měli byste rostliny zásobovat speciální kombinací živin. Praktické jsou hnojivé tyčinky pro rajčata, které se jednoduše zapíchnou do substrátu. Důležité je pravidelné a bohaté zalévání.

Nyní je také nejvyšší čas osázet truhlíky. K osázení truhlíků jsou nejvhodnější letničky, jako jsou petúnie, surfinie, pelargonie, aj.


I ovoce (ovocné ministromky) se dá pěstovat na balkoně či terase. Pokud si chcete připadat opravdu jako v zahradě, stačí si vybrat vhodný stromek či keřík. Nad výběrem odrůdy by se mělo popřemýšlet.
Některé odrůdy jsou samosprašné, jiné cizosprašné. Cizosprašné jsou většinou odrůdy jabloní, hrušní a třešní. Ty nasazují plody jen v blízkém sousedství vhodné odrůdy téhož druhu, zvané opylovače.
Stanoviště by mělo být teplé a slunné. Výsadba by měla být provedena do dostatečně velkých nádob.
A jak takovýto stromek ošetřovat? Na jaře se přihnojuje dlouhodobě působícím hnojivem. Půda by měla být přiměřeně vlhká, jelikož přemokření i sucho rostlinám škodí.

 

Pokojové rostliny

I pokojové rostliny si mohou užívat letního svěžího vzduchu na balkoně či terase. Opatrně však na přímé slunce, které by je mohlo popálit. Proto by se přes poledně měly rostliny zastiňovat.

Pravidelné rosení pokojových rostlin bude příznivě působit na růst.

U nádobových rostlin, které mají stále přemokřenou půdu, můžou začít hnít kořeny. Nejpozději hodinu po zalévání proto rostlinám vylijte vodu z misek a obalů květináčů.

Nikdy nehnojte rostliny, které mají vyschlou půdu. I hnojivo v zálivce jim může poškodit kořeny. Před hnojením je tedy potřeba půdu navlhčit.

K zalévání je třeba používat pouze odstátou vlažnou vodu.

Kaktusy, které nyní kvetou, potřebují dostatek vody a živin. Proto je pravidelně přihnojujte hnojivem na kaktusy.

 

Tak ať vám rostlinky hezky rostou.

 

Příště: Červencové rady

 

 
Reklama