Právě začalo léto a zahradnice mají jiné starosti než myslet na jaro. Ale milovnice tulipánů ví, že udělají dobře, když jim věnují svůj čas i po dokvětu. Za tu námahu se jim odmění krásnými, silnými a bohatými květy brzy z jara.

Tulipány patří k nejoblíbenějším květinám, ale jejich čas už je bohužel za námi. Pokud chcete, aby vám příští rok opět krásně kvetly, věnujte jim na chvilku svou pozornost a vyjměte jejich cibulky ze země.

Názory na vykopávání cibulek tulipánů se různí, ale já mám zafixováno, že mají jít ze země v době, kdy jdou děti na prázdniny a do země, když jdou do školy.

tilipán

Dělám to tak každoročně a mohu jen doporučit. Samozřejmě, že se svět nezboří a s největší pravděpodobností tulipány opět vykvetou i příští rok… ale jsem přesvědčena o tom, že nebudou už tak krásné jako letos. Cibulky v zemi vytvoří další cibulky, vyčerpají živiny z půdy, a nebudou už tak životaschopné, jako když jim dáte čas na „odpočinek“.

Tulipány už dávno odkvetly a jejich listy zežloutly a zaschly, takže na záhonu už moc parády nenadělají. Naopak. Zbývají nám tedy dvě možnosti:

1.       Celé rostliny vykopat, nechat je na suchém a teplém místě oschnout.

tulip

Potom odstranit listy, cibulky očistit, vytřídit a uložit opět na suché a teplé místo do doby, než přijde jejich čas na opětné zasazení (nejlépe září, říjen).

cib

2.       Seříznout oschlé listy a na místo tulipánů zasadit nízko kořenící letničky, které nevyžadují tolik zálivky a dopřejí tak cibulkám potřebný klid. K takovým letničkám patří například kosmatec, dvoutvárka nebo šrucha.

Tulipány mám moc ráda a za tu námahu mi určitě stojí. Až se mě jaro zeptá, co jsem pro ně udělala v létě, budu mít co odpovědět.

Čtěte také:

Reklama