Červen je měsícem reprodukčního zdraví. Abyste měli jistotu, že je i to vaše v pořádku, poskytují během něj kliniky asistované reprodukce některá vyšetření bezplatně, či za zvýhodněnou cenu. Mužům pak nabízí většina z nich bezplatné anonymní vyšetření plodnosti.

tehotna

„Neexistuje sice účinný lék upravující poruchu tvorby spermií, avšak již existují postupy v asistované reprodukci, které umožňují úspěšnou léčbu i s minimálním počtem spermií,“ řekl ČTK primář centra asistované reprodukce Pronatal docent Tonko Mardešić.

Za potíže s otěhotněním mohou muži přibližně stejnou měrou, jako ženy. Ovšem data z poslední doby naznačují, že mužská neplodnost začíná převažovat. Problémy s otěhotněním řeší pětina párů a stále jich přibývá. Na vině bývá velmi často i věk ženy.

„Věk ženy je zásadní prognostický faktor pro přirozené početí i pro úspěšnou léčbu poruchy plodnosti. Ta se začíná rychle snižovat mezi 35 a 40 lety věku. A otěhotnění po čtyřicítce už je často velmi problematické a s vysokým rizikem potratu,“ dodal Mardešić.

Reklama