K tématu hraní přispěla i čtenářka Olga Marie...

Dnešek je o hrách. Mohla bych se přiznat, jak mě nedávno dostal vnouček jadrným zaklením při stolní hře Trosečníci z Katanu, ačkoliv při šachách zachovával klid a uhrál se mnou remízu a to mu ještě není ani 5. Napíšu o své jiné zálibě, se kterou ho raději nemám zatím seznamovat. Jsou to karty, čertovy obrázky.

Přes kvarteta hradů, rostlin a podobně (tedy poučných) a kanastu se žolíky jsem se dostala až k závodnímu bridži v době mé první mateřské dovolené a sbírce cca 40 balíčků karet z různých konců světa a pro různé hry. Je to k pousmání, ale vážně nás naučil hrát karty na gymplu fyzikář. Dnes je děkanem katedry fyziky jedné univerzity (v Plzni nikdy neučil). Byla to hra socialistické závazky, určitá obdoba whistu, hraná s mariášovými kartami, minus 2 karty, ale hráčům neznámé. Na fyziku jsem byla natvrdlá, ale karty mi šly, že jsem fyzikou lehce proplouvala a právě tento fyzikář mě později přivedl i do bridgového klubu. Dnes už ho ale nehrajeme ani jeden.

Mou nejoblíbenější hrou s manželem nám byl piket, pikety nebo piké. Vše jsou názvy jedné karetní hry pro dva hráče. Byla to nejoblíbenější hra Ludvíka XIV. a traduje se, že ji museli hrát jak stařičtí generálové, šlechtici, tak i vysoká byrokracie. On je tím zaměstnal, aby odváděl pozornost od státnických problémů. Jakmile se ji naučíte a umíte počítat hlavou, bez nahlížení do papírů, jedete a musíte pokračovat. Měli jsme s manželem období, kdy se stačilo na sebe podívat a už se rozdávalo. Výsledky jsme měsíce psali na ledničku, až do doby, kdy jsme se stěhovali a stejně zakoupili novou.

Hraje se s druhem karet Pikety, 32 listů, ale lze hrát i s normálními se sledem hodnot 7,8,9,10,J,Q,K,A. Prohledala jsem šuple a právě tyto karty ne a ne nalézt. Ale alespoň jsem si prohlédla, co tam vlastně mám balíčků z cest. V každém „Íčku" si říkám, že už je kupovat nebudu, ale pak se tam stejně vrátím. Když ne pro hru, tak pro obrázky.

Olga Marie

Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven.


  • Podělte se o své zážitky z hraní her!Napište mi, jaké hry nejraději hrajete a jestli si vůbec rády hrajete. Nebo třeba váš nejlepší herní zážitek... více o dnešním tématu najdete v novince: Ahojte! Den plný her začíná!
  • Na redakčním mailu také očekávám vaše příspěvky k dnešní povídce na pokračování!
  • redakce@zena-in.cz
Reklama