Hezkých pohádek není nikdy dost. Pravidelně nám dělají společnost na televizních obrazovkách během svátečních dní a rádi na ně chodíme i do kina. O vaši přízeň právě přichází bojovat Čertí brko. Pohádka, jež je možná tak trochu jiná i díky tomu, že se režie ujal Marek Najbrt. Toho si samozřejmě spojujeme hlavně s politickou satirou o lobbistovi Tondovi Blaníkovi. Ale nelekejte se! Vše je dokonale takové, jak má ve správné pohádce být.
Čertí brko
Současné děti budou nadšené, že čerti jdou do akce tak trochu ve stylu Iron mana a že Lucifer používá pomůcku, jenž se nápadně podobá tabletu. Nic z toho ovšem neruší půvabnost klasické pohádky. Tvůrci vše bravurně vybalancovali a okořenili řadou nadčasových hlášek, které si snad vezmou k srdci nejen děti, ale i jejich dospělácké doprovody. 

  • Na tiskové konferenci, jež se konala po novinářské projekci pohádky, nejdříve všichni zavzpomínali na svého kolegu, který bohužel pár dní před premiérou zemřel. Vynikající herec Marián Geišberg už má nějakou svou novou roli tam nahoře…  

V hlavních rolích pohádky se představí půvabná a svérázná Judit Bárdos, talentovaný Jan Cina a oduševnělý Ondřej Vetchý.

Okradený čert si musí umět poradit, zvlášť když jde o toho, kdo zastává v pekle funkci nejvyšší. To nám ten „Vraník“ Ondřej Vetchý z dnes už legendární pohádky S čerty nejsou žerty (1984) pěkně zmužněl, že? Mimochodem, od té doby oblíbený herec žádného jiného čerta nehrál.
Čertí brko
Obyvateli vesničky Pytlova, kde se ujal vlády jeden velký hříšník, jsou Marek Daniel a Jana Plodková. Té se tak trochu nezdá, jak to v místních volbách dopadlo...
V pekle úřadují Václav Kopta, Lukáš Latiňák nebo Jakub Žáček. A svou práci dělají nadmíru zodpovědně. Nebo že by ne?  

Vypravujete se při svých výletech za krásami ČR rádi po filmových lokacích stejně jako já? Pak si zapamatujte, že pohádka se mimo jiné natáčela na zámku Ledeč nad Sázavou. Ano, to je ten, který ne tak dávno hrál v Anděl Páně 2 Jiřího Stracha.

Další místa, kde se točilo: kaolinový důl Nevřeň, klášter Doksany, lomy Alkazar a Kobyla, Voděradské bučiny a Chrustenická šachta. Hostinec, kde si čerti dají pěkně do trumpety (viz poslední video v článku), se pak nachází na Slovensku. Zajímavost: Luciferův sál je v bývalém kaolinovém dole u Nevřeně a všichni aktéři si tak užili svým způsobem „opravdovost pekla“, nacházeli se totiž na špatně přístupném místě 26 metrů pod zemí! 


Výpravná pohádka je bohatá na promyšlené kostýmy. Jejich autorkou je Andrea Králová, která k natáčení říká: „Kostým funguje jinak na ramínku, a jinak ve vybrané lokaci. Když jsme točili záběry s Ondřejem Vetchým jako Luciferem v kaolínovém dole v Nevřeni, kde máte opravdu pocit jakéhosi pekelného chrámu, tak najednou z toho kostýmu s korunou, pláštěm a v kombinaci s pekelným trůnem šla skoro nadpřirozená síla, a z toho jsem měla radost.“ 

Pokud máte doma malé děti, tak tipuju, že tahle písnička vás bude nějaký čas čertovsky provázet. No není chytlavá? Autory filmové hudby jsou Marek Doubrava a Viktor Ekrt. A během natáčení čerti prý vypili celkem 50 litrů piva – samozřejmě nealkoholického.  

Nedávno jsem navštívila německé Drážďany a v knihkupectví se tam na mě z regálu usmívala Libuška Šafránková v roli nezapomenutelné Popelky. Byly tam s ní kalendáře, notýsky, obrázkové knížky a mnoho dalších drobností, z kterých bych jako malá holka kdysi dávno skákala radostí do stropu. Proč to tady zmiňuji. Pohádka Čertí brko je totiž „vybavena“ rovněž velmi zajímavou kolekcí související předmětů, včetně knihy. A tak pokud se vašim dětem zalíbí, a já po jejím zhlédnutí pevně věřím, že to tak bude, máte možnost jim udělat radost nějakou tou maličkostí s motivem pohádky.


Čertovy obrázky „kvarteto“ s motivem filmu Čertí brko, foto: www.presco.cz
Čertovy obrázky „kvarteto“ s motivem filmu Čertí brko, foto: www.presco.cz

Foto z filmu:  FALCON

Příjemné dny a ať vždy dobro zvítězí nad zlem aneb „Hříchu zmar“! Čertí brko si jistě vše zapisuje...

Přečtěte si také:

Reklama