vetchy-seznam-i-do-textu.jpg
Foto: Profimedia

Ondřej Vetchý vystudoval Pražskou konzervatoř. Poté působil tři roky v Činoherním studiu v Ústí nad Labem a následně své působení přesunul do divadla E. F. Buriana. Ovšem když v roce 1989 překročil práh Činoherního klubu, bylo rozhodnuto, kde zakotví na mnoho let příštích. Nezapomenutelně zde ztvárnil role v inscenacích jako například Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho, Impresário ze Smyrny nebo v dnes poměrně oblíbeném textu Milana Kundery Ptákovina.

Na plátně debutoval v roce 1978 epizodní rolí v dětském filmu Leť ptáku. Na začátku své kariéry ztvárňoval většinou mravně narušené vyděděnce na okraji společnosti. Byl jím například pacient výchovného ústavu v dramatu Zámek Nekonečno, šikovný zloděj z Lásky z pasáže nebo popový zpěvák Míša ve smutné komedii Prodavač humoru. Výborný výkon podal v pohádce S čerty nejsou žerty, kde v ústřední dvojici spolu s Vladimírem Dlouhým baví malé i dospělé diváky již třicet osm let. Na první hlavní roli si musel Ondřej počkat až do roku 1988, kdy ho režisér Miroslav Zábranský oslovil se svým debutem – filmem Dům pro dva. Tento film mu vynesl cenu European Film Awards za nejlepší herecký výkon v kategorii mladý herec.

Velkou pozornost diváků i filmové kritiky si bezesporu získal hlavní rolí ve filmu Báječná léta pod psa z pera Michala Viewegha. Tento snímek byl nominován za Českého lva, a to hned v šesti kategoriích. Mezi nimi byla samozřejmě i nominace pro Vetchého za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli. A není divu. Jeho výkon v roli antikomunisty Aleše, tatínka zázračného spisovatele Kvída, je brilantní a nechybí mu humor.

Proslýchá se, že rodina Vetchých má v povaze skutečnou bojovnost. Podle Československé filmové databáze byl Ondřejův dědeček aktivistou ve španělské občanské válce a později byl legionářem bojujícím v Rusku. Jeho otec se aktivně zapojil do boje proti nacistům. Možná za to mohou i italské kořeny, kterými se tato rodina může pochlubit.

V současné době kromě hraní působí Ondřej Vetchý jako pedagog hlavního oboru na DAMU v Praze.
 
 Zdroj: Činoherní klub oficiální stránky, Československá filmová databáze, Wikipedie, server i-divadlo, autorka článku

Reklama