648c37d708602obrazek.png

Octů existuje hned několik druhů. V obchodech najdete klasický lihový, vinný nebo jablečný, bylinkový nebo třeba balzamikové octy. Každý má v kuchyni trochu jiné využití, přidává se do salátů, omáček nebo dokonce na dezerty, jedny jsou vhodnější pro teplou kuchyni a jiné zase pro studenou. Ten z našeho receptu, který vám doma pravděpodobně nechybí, je klasický lihový ocet. Nejvíce se hodí na zavařování, konzervování potravin a i do klasické české kuchyně.

Lihový ocet vzniká přirozeným kvašením, bez přidaných aditiv nebo chemie. Mezi ty nejkvalitnější patří 8% přírodní ocet z Bzenecké octárny, který vzniká podle staletého receptu. Drží si tradiční chuť, výjimečnou, protože na rozdíl od ostatních značek obsahuje spolu s karamelem i voňavý estragon.

Ostatně octů je několik druhů. Víte, který na co použít? Zde je malý rádce.

Čerstvý domácí sýr

Náročnost: střední

Čas: cca 1 h + uležení

Potřebujete:

 • 2 litry čerstvého plnotučného mléka
 • 50 – 60 ml Bzeneckého kvasného lihového octa
 • sůl

Podle chuti:

 • bylinky
 • olivy
 • sušená rajčata
 • ořechy
 • nakládaný česnek

Vybavení:

 • plátýnko
 • cedník
 • teploměr
 • něco na zatížení

648c37e55d451obrazek.png

Mléko je potřeba použít co nejtučnější, alespoň 3,5% a čerstvé. Na přípravu sýra rozhodně nepoužívejte pasterizované. V postupu budete potřebovat také teploměr, pokud ho nemáte, vařte mléko přibližně 20 minut a pozvolna, ne klokotem.

Bez čeho ale sýr připravit nelze, je plátýnko, protože skrze něj bude ze sýru odkapávat syrovátka. Na proces odkapávání je ideální mít nádobu, která je na to přímo určená. Dá se to ale udělat i bez ní, například tak, že sýr v plátýnku hodně důkladně utáhnete a zavěsíte. Pod to dáte misku na odkapávání syrovátky. Další možnost je dát na misku cedník a do něj v plátýnku zabalený a dobře utažený sýr a zatížit.

Během přípravy sýru vznikají 2 složky. Sýřenina, ze které budeme připravovat sýr a syrovátka. Tu můžete buď vypít nebo využít při dalším vaření, např. při pečení chleba. Jestli máte rádi slané sýry balkánského typu, syrovátku hodně osolte a hotový sýr do ní ponořte.

Příprava:

 1. Mléko nalijeme do hrnce a pozvolna přivedeme k varu. Až dosáhne teploty 92°C, hrnec z plotny sundáme. Do horkého mléka nalejeme ocet, zamícháme a necháme asi 30 minut stát. Působením octa se mléko začne srážet a vznikne sýřenina a syrovátka.
 2. Po půl hodině syrovátku slijeme přes hustý cedník nebo plátno. Sýřeninu zachytíme a osolíme dle chuti (sůl se hodně vstřebává, nemusíme se tedy bát osolit více) a dalšími ingrediencemi dle vaší chuti (bylinky, sušená rajčata atd.).
 3. Sýřeninu necháme zabalenou v plátýnku, zatížíme ji a dáme vykapávat. Nejdříve 30 minut při pokojové teplotě, a poté v lednici.
 4. Nejlepší je sýr nechat vykapávat dva dny. Čím déle ho necháme, tím bude pevnější. Hotový sýr spotřebujeme do pěti dnů. Můžeme jej naložit do osolené syrovátky a bude mít podobnou konzistenci a chuť, jako balkánský sýr. Nebo z něj ale také můžeme vyrobit nakládaný sýr v oleji, v tomto případě je potřeba využít k přípravě více octa, minimálně 60 ml, aby byl pevnější, a necháme vykapávat 3 dny.

Dobrou chuť!

Inspirujte se více než stovkou receptů s octy připravovanými oceňovanými českými food blogerkami na blogu Milujemeocet.cz.
648c37f008aa8obrazek.png

Reklama