Na tu vzpomíná čtenářka s nickem IvaK. Dnes už kávu nepije, vyměnila ji za Caro a přestala sladit, ale snídaně u babičky jí zůstanou v paměti navždy.

Krásný den a dobrou chuť, teď už asi ne u snídaně, ale u svačiny.

Co mám malé mimi, tak se po ránu snažím jíst bohaté snídaně. Většinou si dám celozrnný rohlík s máslem nebo se sýrem, bílý jogurt a nějaké ovoce. Nejraději mám ovšem bílé rohlíky s máslem a nějakou zeleninou. V létě si dávám chleba s pomazánkovým máslem a nakrájeným rajčetem. Protože nemám zahrádku, tak si je pěstuji na balkoně. To je taky jediná zelenina, kterou občas sní i dcera. Jí i mrkev a zelí. Ale to musí být jooo v dobré náladě, abych to do ní dostala.

Bohatou snídani mám i o víkendu. To většinou připravuje manžel. Máme rádi po ránu vaječinu s rohlíkem a mlékem. Když vstanu dřív já, tak ji dělám na cibulce, nebo nakrájené paprice. K tomu většinou na talířek nachystám nakrájenou zeleninu. Okurky, rajčata, prostě co dům dal.

Leta jsem pila ráno ke snídani kafe se smetanou. Tu jsem už nepila více než rok. Jednak jsem nechtěla pít kávu v těhotenství a jednak ji nevypiji bez cukru. Ten si ale musím odpustit kvůli cukrovce. Tak jsem přešla na Caro.

Nejlepší káva byla stejně od babičky na studni. Když jsme tam byly se sestrou na prázdninách. Měla domeček na venkově a na dvoře studni přiklopenou dřevěným bedněním. Ráno to na zahradě úžasně vonělo ránem, čerstvým vzduchem a kávou. Kupovala zásadně zrnkovou kávu a ráno jsme ji babičce mlely ručním měděným mlýnkem,. Byl to obřad. Čerstvě namletá káva se s mletou nedá srovnat. Dala nám tam cukr, nalila trochu tatry a namazala nám čerstvé rohlíky s máslem. Seděly jsme všechny tři na studni vyhřívané ranním sluníčkem a načerpávaly energii. Kde jsou ty časy.

Babička už tu mezi námi není a její domeček má už léta nové majitele. Ta studna jim učarovala taky. Když jsem tam jela na dušičky a z nostalgie se zašla podívat na její domeček. Tak na ní seděli oba manželé, co si domek od babičky koupili a pili kafe a četli noviny.

Iva K.

Také jste ve mně vyvolala vzpomínky na babičku. Ta zase měla na plotně vařenou meltu, která byla s pravým kravským mlékem opravdu lahodná. Do toho jme si po vzoru dědy nalámaly chleba a říkaly tomu rybičky.

Co snídáte vy, milé ženy-in? Pokud se chcete k dnešnímu tématu připojit, neváhejete, za chvíli budeme končit. Poslední příspěvky na dnešní téma očekávám na adrese: redakce@zena-in.cz

 

Reklama