A tak se mi nejednou podaří pochopit situaci, vcítit se do druhého a hlavně nechat některé věci plavat. Nedávno jsem totiž sama sebe přichytila, jak si do jídla přidávám černý pepř. Nikdy jsem to totiž nedělala, a náhle jsem si uvědomila, že si pepřím již několikáté jídlo a činím tak dodnes. S černým pepřem mám totiž spojenou jednu mystickou vzpomínku, která mi okamžitě proběhla myslí.5af95f5ec182dobrazek.png

Zhruba před dvaceti lety jsem na doporučení mé kamarádky navštívila jednu vědmu, měla jsem pocit, že se můj život zasekl, že žiji ve starých křivdách a nedokážu se z nich vymanit. Paní byla na pohled obyčejná žena kolem padesátky a první věc, kterou mi po seznámení řekla, bylo: vyberte si z těch lahviček, které jsou v krabici, poslepu jednu a ta vůně bude důležitá pro vaše léčení. Lahvička s vonnou esencí měla nálepku černý pepř…

Zasunutá vzpomínka

5af95f9760619obrazek.pngVědma tehdy jen pozvedla obočí a řekla: potřebujete asi razantnější řešení. Obsah našeho tehdejšího sezení není až tak důležitý, ale je pravda, že se v mnohém strefila. V současnosti, kdy se do mého jídelníčku černý pepř  jaksi sám pozval (a dělá mi opravdu dobře), se mi tato v podstatě hluboko zasunutá vzpomínka náhle vyjevila. Koření je magické již svou podstatou, ale k tomu ostrému či pálivému jsem netíhla až doposud. Tělo je neskutečně inteligentní a při propojení s myslí dokáže zázraky, které leckdy lékaři nechápou. Stačí jen naslouchat svým vnitřním hlasům…

Jak je mým dobrým zvykem - když jsem pepřovou situaci posoudila, začala jsem se o toto kořeníčko zajímat hlouběji.

5af95f7d965e2obrazek.pngPodle zkušených kořenářů je černý pepř králem koření, kvůli němuž bylo uskutečněno mnoho objevitelských cest. Z historických pramenů se můžeme dozvědět, že býval posvátným platidlem, lékem i afrodiziakem! Plod pepřovníku černého má svůj původ v daleké Indii a po mnoho let byl nedostupný kvůli své vysoké ceně.

Černý pepř obsahuje železo, draslík, vápník, hořčík, mangan, zinek, chrom, vitamíny A a C a spoustu jiných nutrientů. Éterický olej velmi intenzivně voní díky silicím, jako je limonen, pinen, myrcen, kamfen, linacol a další. Některé odrůdy pepře dokonce obsahují až 250 takových sloučenin. 

Léčivé účinky pepře

 • Pepř zlepšuje vstřebávání živin, mimo jiné dokáže stimulovat přenašeče aminokyselin v tenkém střevě.
 • Povzbuzuje trávení, černý pepř totiž podle léčitelů i lékařů podporuje sekreci kyseliny chlorovodíkové v žaludku, ta následně ochraňuje tělo před bakteriemi a viry přijímanými v pokrmech a také napomáhá uvolňování minerálů a vitamínů z potravin.
 • Odstraňuje plynatost- zajímavým receptem v této souvislosti je nápoj, ve kterém smícháme sklenici kefíru se čtvrtinou čajové lžičky mletého černého pepře a mletého kmínu.
 • Podporuje chuť k jídlu.
 • Je skvělým pomocníkem při snižování váhy, pepř totiž obsahuje látky, které podporují spalování tuků, a další, které pomáhají vyplavit toxiny a přebytečnou vodu z těla.
 • Černý pepř svou výjimečnou silou pomáhá i při uvolnění ucpaného nosu, má totiž schopnost prokrvovat nosní sliznice. Některé léčitelské rady dokonce zahrnují i šňupání jemně mletého černého pepře, ovšem jen pro odvážné jedince! Pro ty z nás, kteří by se do tohoto neradi pouštěli, je zde i doporučení napařování nad hrncem horké vody s lžičkou pepře a několika kapkami eukalyptového oleje.
 • Pepř také dokáže pomoci při artritidě, pro své možnosti fungovat protizánětlivě a antiartriticky.
 • Toto skvělé koření i léčivo má také nesporné antioxidační účinky, působí proti volným radikálům, předčasnému stárnutí a rakovině, a to zejména rakovině tlustého střeva a prsu!
 • Černý pepř je ovšem i antidepresivum, piperin zvyšuje produkci serotoninu, neurotransmiteru důležitého pro řízení nálad.
 • Síla černého pepře prospívá i dásním, působí totiž antibakteriálně, výborně pomáhá při krvácení dásní a při potížích se špatným dechem. Při bolesti zubů se doporučuje potírat postiženou oblast směsí pepře v hřebíčkovém oleji.
 • Podle mystiků černý pepř odhaluje masky, za nimiž se lidé skrývají, je vhodný pro jedince, kteří jsou plní úzkostí a neustále si dělají starosti, pomáhá nám opustit negativní energie a přijmout vlastní sílu.
 • Toto úžasné koření přináší fyzickou výdrž a odvahu překonat věci, které nám činí problémy.
  5af95fe2e57bcobrazek.png

Uložit

Reklama