Čaj je kulturní nápoj rozšířený napříč světem. Bývá pravidelnou součástí dne mnoha z nás a vyniká množstvím vůní, chutí a variací. Za pravlast je považována Čína a nejstarší relevantní zmínky o nápoji pochází z roku 350 našeho letopočtu. V počátcích byl považován za lék a řazen mezi léčivé byliny, což se svou podstatou nevylučuje, později však „zlidověl“ a rozšířil se natolik, že se stal samostatnou kapitolou světových dějin. Primárně je určen k pití, využít jej ale můžete také v souvislosti s mnoha jinými aktivitami.

625e8cff20cf9te.jpg
Foto: Shutterstock

Eliminuje modřiny a otok

To, že se vyluhované sáčky černého čaje využívají ke zmírnění otoku a kruhů pod očima, je známý fakt. Méně se už ví, že použité lístky černého čaje (v sypané i sáčkové formě) lze využít také ke zmírnění tvorby případných modřin. Použitý čaj jednoduše přiložíte na postižené místo a necháte pár minut působit. Kyselina tříslová obsažená v čajových lístcích pomáhá stahovat krevní cévy a snižovat příznaky otoku či zánětu.

Hojí sluncem spálenou pokožku

Čaj obsahuje vysoké množství polyfenolů, účinných antioxidantů chránících buňky před oxidativním poškozením kyslíkovými radikály. To z něj dělá účinný lék na sluncem připálenou pokožku. Postižená místa jednoduše ošetříte vychlazeným odvarem z černého čaje (potřete a necháte působit). Čajové polyfenoly a kyselina tříslová obsažená v listech pomáhají snižovat nepříjemné důsledky spálení sluncem a urychlují hojení.

Čistí připálené hrnce

Silný nálev z černého čaje lze v domácnosti použít i jako účinný čisticí prostředek. Stačí naplnit připálený hrnec vodou, krátce v ní povařit dva čajové sáčky, a následně nechat působit ideálně přes noc. Horká voda za pomoci kyseliny tříslové změkčí připálené zbytky jídla a umožní jejich následné snadnější vyčištění.

Leští zrcadla v koupelně

Koupelnové zrcadlo bývá často potřísněné skvrnami od vody a zubní pasty. Za pomoci silného čajového nálevu sklo vyčistíte minimálně stejně dobře jako při použití (někdy zbytečně drahých) chemických prostředků. Studeným čajem jednoduše naplníte rozprašovač, nastříkáte na zrcadlo a doleštíte papírovými utěrkami nebo měkkým hadříkem.

tee.jpg
Foto: Shutterstock

Osvěží staré koberce i zapáchající boty

Zejména staré koberce mohou být někdy nepříjemně cítit. Se zápachem vám opět dokáže pomoci černý čaj, kterým plochu zasypete a necháte asi hodinu působit; poté vysajete. Sušené lístky zápach vytáhnou a absorbují. V tomto případě je třeba použít jen suché listy, aby se koberec neušpinil. Podobně můžete čaj využít také k ošetření zapáchajících bot. Do každé z nich vložíte použitý (ale suchý) čajový sáček a necháte působit přes noc.

Pečuje o rostliny

Použité čajové lístky jsou i nadále plné živin; vhodné jsou také jako přirozené rostlinné hnojivo. Místo toho, abyste je vysypali do koše, můžete zbytky vyhodit na kompost. Použité čajové listy jsou bohaté také na dusík, který dodává bakteriím energii pro rozklad organického materiálu. Lze je dodat i přímo do zeminy v květináčích.

Vyhání obtížný hmyz

Použité čajové lístky můžete znovu usušit a použít jako vykuřovadlo během teplých letních večerů. Vůně zapálených lístků černého čaje dokáže obtížné komáry spolehlivě odpudit.

Čtěte také:

Zdroj: teavivre.cowikipedia.orgtoday.com 

Reklama