bez.jpg
Foto: Shutterstock

Černý bez je tak mocnou zbraní proti nejrůznějším zdravotním neduhům, že by byla škoda jeho schopností nevyužít. V lékárničkách lidových léčitelů má už od nepaměti nezastupitelné místo. Říkalo se mu lék proti devíti nemocem a platilo, že: „Před heřmánkem smekni, před bezem klekni.“ Využívali jeho kořeny, kůru, listy, květy a nakonec i zralé plody.

Dokonce měl mít i magickou moc. Věřili, že dokáže navodit pozitivní energii, přivolat lásku i očistit duši. Proto ho často věšeli ke vchodu do obydlí, nebo věnovali nevěstám jako svatební dar.

Ať už dáte na pověry, nebo využijete síly bylinky na lidské zdraví, je na čase nějaký pěkný keř rostoucí v čistém prostředí vyhledat. Nejen že můžete léčebnou kúru nasadit pěkně zčerstva, ale určitě si nezapomeňte květ také nasušit do zásoby. Pěkně pozvolna, při teplotě do 40 stupňů Celsia a ne na přímém slunci.

Od nachlazení po zácpu

Krémově bílé, voňavé květy černého bezu (lidově bezinky, baza nebo dokonce smradlavka) obsahují plno tělu prospěšných látek, které si poradí s mnohými neduhy.

  • Nejen letité zkušenosti, ale i moderní studie ukazují, že je skvělý při nachlazení. Podporuje pocení, snižuje horečku, tlumí bolest v krku i bolest hlavy, mírní kašel a rozpouští hleny. Tělo si tak s respiračními chorobami poradí rychleji.
  • Působí také jako prevence nemocí z nachlazení. Obsahuje totiž mimo jiné i antioxidanty, které zlepšují imunitu.
  • Má protizánětlivé účinky a antibakteriálně. Užívá se v detoxikačních kúrách.
  • Močopudné vlastnosti skýtají blahodárné účinky na močové ústrojí a ledviny.
  • Mírně projímavé účinky pomáhají při zácpě, ulevuje i při plynatosti.
  • Napomáhá trávení a činnosti žlučníku.
  • Je prospěšných při cévních chorobách a snižování krevního tlaku.

Všeho s mírou

Lahodný čaj z květů černého bezu vám jistě zachutná, ale neměla byste ho pít dlouhodobě. „Měl by se užívat s mírou, ne déle jak jeden měsíc. Poté je dobré dát si 14denní pauzu, a až poté si můžete dopřát bezovou ozdravnou kúru znovu,“ doporučují bylinkáři z české výrobny bio čajů SONNENTOR.

Zdroj informací: HealthLine, National Library of Medicine, SONNENTOR, Bylinky pro všechny

Čtěte také:

Reklama