Kdo někdy měl co do činění s vylupováním vlašáků z tlustých, zelených slupek, kterým se říká také rubina, zřejmě si dobře pamatuje ty následky. Obsahují tak silné barvivo, že ho na rukou nosíte ještě řadu dní. Ruce si myjete jako zběsilá, ale jsou stále tmavé. A to si zvláště ty z nás, které své ruce vystavují na odiv v práci, nemohou dovolit. Jak tomu zabránit? Těžko, barvivo ze slupek vlašského ořechu je silný soupeř. Základem všeho je prevence.

5f7af169ca91dobrazek.png
Foto: Shutterstock

Než se vrhnete na sklizeň úrody

První možností ochrany, která vás asi napadne, jsou rukavice. Ty silnější, například zahradnické, ruce sice ochrání, ale nebudete v nich mít cit. Slabší, jednorázové rukavice jsou sice v tomto směru poněkud „lepší kafe“, ale zase se snadno roztrhnou. A podle zkušenosti některých sběračů se silné barvivo dostane i přes ně.

Modernějším způsobem, jak chránit ruce, jsou tekuté rukavice nebo rukavice ve spreji. Vytváří ochranný film, který zabraňuje pronikání nečistot a případných škodlivých látek do kožních pórů a napomáhá k jejich snadnějšímu umytí. Musíte je ale důkladně vetřít i na nehtová lůžka a do prostor mezi nimi a pokožkou.

Pokud rukavice nemáte, můžete minimalizovat škody důkladným promaštěním rukou hutným krémem. Následné mytí pak půjde o něco snadněji.

„Zelenou slupku nikdy neloupu rukou, ale botou. Prostě ho hodím na zem a kroužím po něm podrážkou boty do té doby, než z něj slupka spadne. Pak ho ale musíte vzít hodně opatrně, protože zbytek barviva zůstane i na skořápce,“ radí paní Hana.

„Zelené slupky, které ještě nejsou moc popraskané, nikdy neloupu rukama. Ty ořechy, které v nich ještě vězí, naházím do kýble a hodím přes ně mokrý hadr. Za pár dní už jdou vyloupat snadno, v rukavicích,“ dělí se o svou zkušenost paní Kateřina.

5f7af17700b27obrazek.png
Foto: Shutterstock

Když už je na prevenci pozdě

Jestli je dílo zkázy dokonáno a vaše ruce černé, můžete škody alespoň minimalizovat. Žádný recept ale není tak dokonalý, že byste šla druhý den do práce s neposkvrněnou pokožkou.

  • Asi nejúčinnějším receptem je pemza. Ruce namočíte ho velmi teplé lázně zhruba na čtvrt hodiny, bohatě namydlíte mýdlem a drhnete. Jenže to se příliš nehodí pro ženy s hedvábně hladkou pokožkou.
  • Někdo doporučuje použít čisticí prostředky – gely na prací a další saponáty, které se ve vaší domácnosti nachází. Ani ty ale nefungují stoprocentně. Účinnou složkou v nich jsou rozpouštědla. Jenže dávat si na pokožku takovou chemii…
  • Mezi přírodní odstraňovače zabarvení patří kyselina citronová. Z té je třeba udělat pastu, kterou pak do skvrn na rukou vtíráte. Nečekejte ale zázračný výsledek. Barvivo se totiž dostane do hlubších vrstev pokožky.

5f7af1823fd7fobrazek.png
Foto: Shutterstock

Čtěte také: