To rodiče moc nepotěší! Jen za poslední čtyři dny přibylo na stránkách ČOI devět výrobků nebezpečných pro děti. Než vyrazíte do obchodů, podívejte se, které to jsou:

Dětské kolo Specialized HOT ROCK 12“Dětské kolo Specialized HOT ROCK 12“

Vady podle ČOI: Vnitřní a vnější strana převodníku v části hnacího kola je nedostatečně zakrytována, hrozí tak zamotání oblečení uživatele do tohoto kola a následný pád a poranění. Řidítka také neodpovídají požadované normě. Rozšířený konec rukojetí řidítek nedosahuje požadovaných rozměrů (tedy minimálně 40 mm), naměřeno bylo pouze 25 mm. Rám kola nebyl viditelně a odolně označen výrobcem nebo obchodním zástupcem ani číslem normy.

Dětské kolo GT MACH 1 MINI 12“

Vady podle ČOI: Vnitřní a vnější strana převodníku v části hnacího kola je nedostatečně zakrytována. Další nedostatek se týká rukojetí řidítek, jejichž konce nedosahují požadovaných rozměrů (tedy minimálně 40 mm). Naměřeno bylo pouze 30 mm. Je tedy velmi pravděpodobné, že nastane situace, kdy dojde k zachycení oblečení, tkaniček obuvi, popřípadě přiskřípnutí prstů z důvodu nedostatečného zakrytování řetězu, smeknutí z řidítek z důvodu nedostatečně rozšířených konců řidítek. Hrozí možnost pádu uživatele. Riziko spojené s běžným používáním výrobku je stále přítomné a reálné. Rám kola nebyl viditelně a odolně označen výrobcem nebo obchodním zástupcem ani číslem normy.

Sada svíček ZákuskySvíčky ve tvaru ovoce, zmrzliny a zákusků

Vady podle ČOI: Výrobky jsou svým vzhledem, tvarem, velikostí, barvou a vůní zaměnitelné s potravinou. Provedeným posouzením výrobku bylo zjištěno, že z desertu mohou děti oddělit malé kousky, které se vejdou do zkušebního válce, a vložit je do úst. Hrozí tak nejen konzumace a následné zdravotní obtíže, ale též vdechnutí malých částí a případné zadušení. Vážné riziko hrozí zejména u osob s menší rozlišovací schopností, zejména u dětí.

Magnetická skládačka WITKAMagnetická skládačka WITKA

Vady podle ČOI: Je vyrobena z mnoha malých dílů obsahujících magnety, ze kterých lze složit různé geometrické tvary. Ty malé děti mohou spolknout. Je však v obalu, jenž je podle návodu určen pro jinou hračku.

Plastová flétna MAO BO SHIPlastová flétna MAO BO SHI

Vady podle ČOI: Náustek flétny byl po odejmutí vložen do válce pro malé části a zkouškou bylo zjištěno, že se celý vejde do tohoto válce. Vzniká tak nebezpečí spolknutí nebo zadušení dítěte malými částmi.

Nebezpečných výrobků přirůstá na černé listině ČOI jako hub po dešti. Není to jen tím, že to kontroloři přehánějí? Podle ústřední ředitelky České obchodní inspekce Jany Příhodové nikoliv. „Například u magnetické skládačky hrozí, že si dítě může vložit malou část, z níž se skládá, do úst a zadusit se jí, či hrozí její spolknutí a následně vážné zdravotní komplikace. A třeba u svíček je jasné, že výrobky zaměnitelné s potravinami na pulty prodejen nepatří,“ uvedla.

Občasný argument, že se to se sledováním škodlivosti výrobků přehání, smetl ze stolu i Jan Mičurec, mluvčí Sdružení spotřebitelů, které na prodávané nebezpečné předměty intenzivně upozorňuje. „V poslední době se objevuje řada výrobků obsahující škodlivé chemické látky,“ uvedl v argumentaci jako příklad. „A tak není důvod, abychom na tyto výrobky nepoukazovali,“ poznamenal.

Europoslankyně Zuzka RoithováNebezpečné výrobky dovážené ze zemí mimo EU byly jedním ze zákonodárných témat europoslankyně za KDU-ČSL Zuzky Roithové. Ta prosazovala pro dovoz zboží do evropských zemí přísnější normy. A jak byla úspěšná? Podle vlastních slov velmi.

„Úspěšně jsem přesvědčila poslance ve svém výboru a europarlament pak schválil to, že dovozci ze zemí mimo EU jsou nyní plně právně odpovědní, že zboží, které přivezou, splňuje normy EU. Nyní záleží na inspekčních orgánech členských států, aby začaly dovozcům dávat vysoké pokuty za dovoz nebezpečného zboží. Financuji osvětu pro rodiče na portálu budulinek.cz, který je zaměřený na rady, jak bránit děti před nebezpečnými výrobky. Chci ještě prosadit, aby se nebezpečné zboží stažené z trhu znovu neobjevilo na tržištích. Usiluji také o to, aby ho bylo možné likvidovat stejně jako padělky,“ vyjádřila se pro Ženu-in europoslankyně Zuzka Roithová.

Máte přehled o nebezpečných výrobcích, nebo seznami ČOI neberete vážně?