Člověk se v podstatě bojí rád. Kdyby tomu tak nebylo, už dávno by tvůrci hororů a thrillerů potupně prodávali hamburgery. Člověk je od přirozenosti nastaven věřit, že určité opakující se úkony s sebou nesou určité věci. Není to nesmysl. Základ je v pozorování přírody a různých koloběhů, kterým něco vždycky předchází. Pokud něco udělám, něco tím způsobím. Pokud se něco stane, stane se i něco dalšího. Jedna věc je předzvěstí druhé.

 

Některá zvířata mají takový mystický význam, že se pověry, v nichž figurují, tradují dodnes. Některá samotná znamení byla zase tak silná, nebo tak kontroverzní, že časem zcela změnila formu, ale nezanikla. Zářným příkladem toho, že pomocí lidské slabosti a potřeby bát se lze manipulovat celými davy a hýbat tak dle libosti podvědomím celé společnosti, je například obyčejná černá kočka.

 

Původ této pověry je v Egyptě

Anubis je egyptským bohem smrti a balzamování. Byl vyobrazen jako muž se šakalí hlavou, nebo jako černý šakal. Doprovázel mrtvé, vítal je v podsvětí a chránil. Jeho mazlíčkem byla černá kočka. Egypťané kočky uctívali jako tvory, kteří byli schopni být jednou svou půlkou „tam“ a druhou „tady“. Černé kočky pak byly zvláště hýčkány, protože „Kdo se k Bohovu mazlíčku mile zachová, toho v oblibě bůh smrti uchová.“.

Ve středověku v době svaté inkvizice se pak všechno egyptské stalo nástrojem černé magie a kočka, černá obzvláště, upadla v obrovskou nemilost. Stala se nositelkou zla a symbolem čarodějnictví.

Mnohdy inkvizitorským bezmozkům stačilo, aby si na zápraží podezřelého domku toto zvíře jen párkrát sedlo, a na hranici skončila celá rodina včetně dětí. Ženy obviněné z čarodějnictví byly zpravidla upalovány s kočkou. Často i s kočkou, kterou nikdy před tím neviděly. Hlavně, že tam byla.

Jestli vám dnes přeběhne přes cestu černá kočka, vězte, že se stane přesně to, čemu věříte a co si do blízké budoucnosti zakomponujete. Pro ty, kteří se zabývají magií, je například návštěva černé kočky či její přeběhnutí chápáno jako symbol spojení s druhou stranou, které nemusí být vůbec na škodu.

 

Ve Spojených státech a Latinské Americe považují přeběhnutí černé kočky přes cestu za tak špatné znamení, že se lidé radši vrátí domů a vyjdou ještě jednou. V Japonsku je to naopak dobré znamení. V Anglii jsou někteří lidé přesvědčeni, že pokud se černá kočka blíží k vám, je to dobré znamení, pokud se od vás vzdaluje, není o co stát.

Další pověry

o Když vám upadne před jídlem na zem vidlička, přijde ženská návštěva.

 

o Když nůž – přijde muž.

 

o Zamícháme-li partnerovi nápoj v hrnku naší lžičkou, pohádáme se s ním.

 

o Vyvarujte se zalévání čaje tak, že dáte napřed do hrnku horkou vodu a pak pytlík. Přivoláváte tak zlý osud.

o Čtyřlístek – tak ten si prý jako jedinou věc odnesla Eva z Ráje. Proto prý nosí štěstí.

 

Pověr a mýtů, které se dají vystopovat až k jejich vzniku, je takové množství, že se o nich na Ženě-in ještě dočtete.


Když máme v něco věřit, měli bychom alespoň vědět, proč tak činíme a co tomu předcházelo.

Reklama