Pokud se vydáte na dovolenou do černohorské Budvy, máme pro vás několik rad, na jakou pláž se jít koupat.

Budva leží zhruba ve střední části Černé Hory a patří k nejoblíbenějším letoviskům. Je to rušné pulzující město, které nabízí nejen zábavu, ale i romantiku starobylého města. Leží v Budvanském zálivu a před nepříznivými povětrnostními vlivy z vnitrozemí ji chrání pohoří Lovćén a Paštrovići. Pobřeží je prorostlé bujnou vegetací, kterou podporují bohaté srážky.

Kam se vydat z Budvy na pláž? Přinášíme vám několik dobrých tipů a rad.

Nezapomeňte: Černá hora není součástí Evropské Unie, a tak Vám na její návštěvu nebude stačit pouze občanský průkaz. Seznamte se před cestou do zahraničí s užitečnými informacemi ohledně cestovního pasu a dalších podmínek vstupu do cizích zemí.

Slovenska plaža

Slovenska plaža

Tato pláž je klasická městská pláž a je hodně oblíbená. Je rozlehlá, lemuje skoro celý břeh moře, které oblévá Budvu.  Končí ve výběžku, kde začíná staré město. Slovenskou plažu navštěvují hlavně místní a turisté, kterým nevadí hodně hustě zalidněná pláž. Je nejblíže dosažitelná a je na ní živo. Pokud nepůjdete hned ráno, budete mít problém sehnat lehátko se slunečníkem na dobrém místě. Většinou kolem jedenácté je totiž plně vytížená. Podle toho také pláž vypadá. Tělo na tělo, rušno, hodně lidí je i v moři. Když se večer půjdete po pláži projít, je to příjemná procházka, plážovou promenádu tvoří obchůdky, stánky, restaurace. Když se vydáte směrem ke staré části města, na konci narazíte na přístav s jednoduchými loďkami až po majestátné luxusní jachty. Pláž – jemné kamínky a oblázky, set 2 lehátka a slunečník stojí 5–6 eur na celý den.

Slovenska plaza 2

Možný výlet: na Slovenské plaži v přístavu kotví bárky – boat taxi (je to nadnesený název), ochotní Černohorci vás svezou na nedaleký pustý ostrov Sv. Nikolas. Podle domluvy vás zase vyzvedne a doveze zpátky do Budvy.  Z naší zkušenosti chtějí taxikáři za cestu tam i zpět cca 20 eur, vyplatí se to, když vás jede víc, cena je za loď. Ostrov je pustý a zalesněný, pláž je úplně prázdná. Nejsou tam služby jako lehátka, slunečníky, obchod, kde si můžete koupit vodu nebo se najíst.  Podle knižního průvodce je na ostrově sezonní restaurace, ale to nemůžu potvrdit, z Budvy tato restaurace není vidět. Takže pokud tam vyrazíte, vybavte se dopředu potřebnými věcmi a tekutinami.

Pláže Mogren I a Mogren II

Mogren 1

Hned za starým městem, z druhé strany Budvy, začínají dvě na sebe navazující městské pláže Mogren I a Mogren II. Pláže nejsou tak velké, s rozlohou Slovenske plaže se to vůbec nedá srovnat. Jsou ale klidnější, i když Mogren I bývá také dost obsazená. Nachází se v romantické zátoce hned vedle starobylých krásných budov staré Budvy.

Pokud se vydáte cca 300 m dál po cestě lemující skály, dojdete do druhé navazující zátoky, kde se rozléhá pláž Mogren II. Ta bývá klidnější než Mogren I, ale platí se na ni vstup 1 euro – i v pět odpoledne. Pláže jsou stejné – jemné kamínky a oblázky, příjemný vstup do vody, set lehátka a slunečník stojí 6 eur. Doporučení: Dojděte až na konec pláže Mogren II, když se kousek probrodíte mořem (asi 6 metrů, voda cca do půl lýtek), obejdete skálu po vytesané cestičce (cca 15 metrů), dostanete se na malou skrytou pláž, která patří ještě k Mogren II. I přes horší přístup zde najdete stejný komfort: lehátka, slunečníky, bar a WC. Nebývá tady ale tolik lidí, nejvíce je vždy na té nejbližší.

Pláže Jaz, Ploče a Trsteno

Na tyto překrásné pláže se dostanete autem nebo autobusem z Budvy, směrem na Kotor. Projedete tunelem ve skále a asi 4 km za Budvou narazíte na odbočku vlevo na tyto pláže. Je na rozdíl od jiných odboček dobře označena.

Pláž Jaz

Jaz

Je velmi klidná a rozlehlá. Zpravidla bývá poloprázdná, takže koupání a odpočinek je zde velmi příjemný. Nalézá se v široké zátoce, kterou lemují skály a les. Lehátka nejsou nahuštěná na sebe, můžete si vybrat z dražších dřevěných až po levnější plastová. Rozmezí cen za set dvě lehátka a slunečník je 8–5 euro. Platí se i v pět odpoledne. Pokud jedete na pláž autem, zaplatíte za vjezd do plážového sektoru 2,5 eura. Pokud se najíte například v restauraci Sv. Stefan, dá vám ochotný číšník „Prepustnicu“, takže další vstupy pro auto budete mít zdarma. Pláž je uklizená, tvořena jemnými světlými oblázky a kamínky. Vstup do moře je pozvolný, pláž je vhodná pro malé děti. Není zde hluk ohlušujících reproduktorů jako například na některých místech Slovenske plaže. Díky tomu, že jsem v Budvě byla se sedmiletým synem, tato pláž byla naše nejoblíbenější. Přehledná, méně lidí, kvalitní služby a čistota.

Pláž Trsteno

Trsteno

Vedle cesty na pláž Jaz vede prašná cesta do kopců – na dvě pláže, kterými jsou Trsteno a Ploče. Trsteno je úzká pláž uzavřená skalami a lesem s jemným světlým pískem, s restaurací a parkovištěm. Nedostatek místa vyřešili místní správci pláže stylově: vytvořili rozlehlá mola, na kterých se nacházejí stolečky a dvě řady lehátek. Vypadá to zajímavě a dodává to pláži specifikou tvář. Pokud si chcete z visutého mola na „kuřích nožkách“ zaplavat, stačí slézt po žebříku, nemusíte obcházet molo a vstupovat přes plážový břeh. Tato pláž je milá, ale když je zaplněná, působí poněkud k prasknutí. Díky písku si ji oblíbily také matky s dětmi – ty většinou preferují lehátka na břehu. Cena setu dvě lehátka a slunečník je standardní – 6–8 eur.

Pláž Ploče

Ploče

Tato pláž leží ještě cestou dál, zhruba 500 m za odbočkou na pláž Trsteno. Na tuto pláž poutají billboardy v blízkosti Budvy. I přes reklamu zde ale není tolik lidí. Pláž je vytvořena z původně skalnatého pobřeží. Je celá vybetonovaná a vydlážděná plochými kameny. Je terasovitá, vstup do moře je pouze po schůdkách. Pro malé děti a jejich zábavu tento vstup není vhodný, maminky s dětmi mohou využít mělkého dětského bazénu. Moře je jako na ostatních plážích – čisté a průzračně modré. Pokud máte rádi zajímavá místa, určitě tuto pláž navštivte. Bude se vám líbit jako nám. Cena setu dvě lehátka a slunečník je standardní – 6–8 eur.

Pláže u ostrova Sv. Stefan

Ostrov Sv. Stefan, který je spojený hrází s pevninou, patří mezi nejlukrativnější místa a adresu v celé Černé Hoře. Toto místo obdivují celebrity z celého světa a místní jsou na ně dostatečně pyšní. Na obou stranách přístupové cesty se rozléhají dvě pláže – Sv. Stefan a Pržno s jemnými bílými oblázky. Vstup do moře je pozvolný a vzhledem k místu a ceně lehátek není přeplněná. Za krásné moře a nádherný romantický výhled na ostrov také zaplatíte. Cena setu dvě lehátka a slunečník je 10 eur.

Sv. Stefan

Všechny popsané pláže nabízejí restauraci, kavárnu, obchůdek, WC a sprchu. Moře v Černé Hoře v této oblasti je velmi čisté, pokud nejsou vlny, tak je voda křišťálově průhledná, doporučuji pro všechny šnorchlisty. Vstup do moře je pozvolný, jsou vhodné pro rodiny s malými dětmi. Na většině pláží panuje pořádek, nepovalují se odpadky a nedopalky z cigaret.

Sv. Stefan 2

Pokud se chystáte na dovolenou v Černé Hoře, můžete kontaktovat cestovní kancelář Kovotour www.kovotour.cz a využít jejich širokou nabídku zájezdů

Další informace o této oblasti najdete na www.budva.cz

Reklama